Maria Tołokonina i Maksim Tomiłow triumfatorami Lodowego Pucharu Świata 2016. Olga Kosek na 9 miejscu na świecie w czasówkach. Song HanNaRai i Janez Svoljšak złotymi medalistami zawodów Pucharu w Rabenstein

W klasyfikacji łącznej w tegorocznym Lodowym Pucharze Świata, zarówno w kategorii „na trudność” , jak i „na szybkość” zwycięzcami zostali: Maria Tołokonina i Maksim Tomiłow. W kategorii „na szybkość” Olga Kosek, dzięki bardzo dobremu biegowi w Rabenstein, została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu.

Ostatnie tegoroczne zawody Pucharu w Rabenstein wygrali ci, którzy (choć obecni w czołówce) nie byli faworytami. Wśród pań zwyciężyła Koreanka Song HanNaRai, w wśród panów – Słoweniec Janez Svoljšak. Dla obojga to pierwsze złote medale w zawodach Pucharu Świata.

Jako, że zawody w Rabenstein były zarazem Mistrzostwami Europy, tytuły Mistrzów Europy w kategorii „na trudność” trafiły do Szwajcarki Petry Klingler (drugie miejsce w finale po Koreance Song) i do Janeza Svoljšaka.
W biegach pań w Rabenstein zwyciężyła Maria Tołokonina (Rosja) , a wśród panów Radomir Proszczenko. Oboje zostali tym samym Mistrzami Europy.

Rabenstein - Eisturm (fot. UIAA)
Rabenstein – Eisturm (fot. UIAA)

Panie – kategoria na trudność:
Sensacją finałów stało się dopiero ósme (ostatnie w grupie finalistek) miejsce Marii Tołokoniny, dotychczasowej „etatowej” złotej medalistki. Rosjankom w ogóle ten start wyszedł nieszczególnie – najlepszy wynik osiągnęła Mariam Filippowa, zajmując dopiero trzecie miejsce. Tołokonina i Nadia Galliamowa poleciały z tego samego chwytu, relatywnie nisko – z tym, że Galliamowej zaliczono jeden ruch więcej. Z kolei druga z Koreanek – Shin WoonSeon, spodziewając się, ze o medalu rozstrzygnie czas do topu, dolną część drogi przebiegła prawie jak na czasówce. Niestety, ta taktyka nie opłaciła się – chwilę później Shin odpadła na trawersie w dość prostym miejscu. Podobnie stosunkowo nisko, jak na jej możliwości, skończyła również Angelika Rainer. Znakomicie poszła Szwajcarka Petra Klingler, ale nie wystarczyło to na pierwsze miejsce – Song HanNaRai miała dziś swój dzień.

Song HanNaRai na drodze finałowej (fot UIAA)

Nasza reprezentantka, Olga Kosek tym razem zakończyła zawody na etapie eliminacji, na 28 miejscu. Tu pewna ciekawostka, dająca pogląd na ułożenie drogi eliminacyjnej i wyrównany poziom startujących – różnica między ósmą zawodniczką w eliminacjach, a trzydziestą wynosiła zaledwie 2 wpinki.

Panowie – na trudność:
Finał panów również obfitował w niespodzianki i to sporego kalibru. Po raz pierwszy od dawna na podium nie zmieścił się żaden przedstawiciel Rosji. W dodatku dwa pierwsze miejsca zajęła młodzież – drugi był Szwajcar Yannick Glatthard, a zwyciężył Słoweniec – Janez Svoljšak. Trzecie miejsce wywalczył Park HeeYong (Korea). Bracia Tomiłowowie zajeli miejsca 4 (Aleksiej) i 5 (Maksim). Miejsca 6 i 7 zajęli kolejni Rosjanie – Nikołaj Kuzowlew i Aleksiej Diengin. Na ósmym miejscu znalazł się świetnie sobie radzący Irańczyk Safdarian Korouyeh Mohammadreza.

Janez Svoljsak w finale (fot. UIAA)

Nasi reprezentacji – Alexander Sharman i Jan Mondzelewski również zakończyli start na eliminacjach.

7. Aleksiej Diengin (Rosja)
8. Safdarian Korouyeh Mohammadreza (Iran)

45. Alexander Sharman (Polska)

67. Jan Mondzelewski (Polska)

Panie – na szybkość:
Tutaj na podium nie było już niespodzianek. Zwyciężyła Maria Tołokonina przed Jekatierina Koszczejewą i Mariam Filippową. W tej kategorii ładnie zawalczyła Olga Kosek, awansując do finału (na miejscu 16) i poprawiając w finale swój rezultat jeszcze o cztery miejsca! (oprócz 9 Rosjanek, Olę wyprzedziła tylko Kendra Stritch z USA i Moosavi Zeinabkobra z Iranu.

Bieg Olgi Kosek w finale (fot. Patrick Schwienbacher for the UIAA)

Wyniki:
1. Maria Tołokonina (Rosja)
2. Jekatierina Koszczejewa (Rosja)

12. Olga Kosek (Polska)

Panowie – na szybkość:
Wśród panów, w pierwszej piętnastce mamy trzynastu Rosjan (w tym oczywiście podium) i … uwaga… dwóch Irańczyków. Honoru „reszty Europy” bronili : Szwajcar Samuel Clavien i Holender Dennis Hoek. Jan Mondzelewski i Alexander Sharman zajęli miejsca 20 i 24, a Jankowi zabrakło pół sekundy by wejść do finału.