Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Mateusz Haładaj i Marcin Tomaszewski zamierzają eksplorować fjordy Grenlandii

W maju 2016 startuje wyprawa Ekstremalnie i Wysoko, czyli wyprawa żeglarsko-wspinaczkowa. Siły połączyli członkowie WrOZŻ (Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski) i PZA. Eksploracja prowadzona będzie z jachtu, którego kapitanem będzie Ewa Skut.

patagonia_varticalgreenland
Ben Ditto na pierwszym wyciągu „Seagulls Garden.” fot: Nico Favresse

Nazwisko Marcina Tomaszewskiego nie powinno nikogo dziwić, drugie może być małym zaskoczeniem.

Stanowisko 26 na Superbalance (Polar Sun Spire, Ziemia Baffina). Zdj. Marcin Tomaszewski
Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz na Polar Sun Spire for. Yeti

Yeti zaprosił do współpracy Mateusza Haładaja – ten miks umiejętności bigwallowych i sportowych ma zaowocować najtrudniejszą sportową drogą w tym zakątku świata. Mateusz ma na koncie 9a+ (najtrudniejsza droga sportowa pokonana przez Polaka).

haladaj_papichulo
fot. Manabu Yoneyama

Jak piszą we wniosku o dofinansowanie:

Celem wyprawy jest nowa polska droga sportowa wytyczona w stylu klasycznym na skalnej ścianie w Fiordzie na południowo wschodnim wybrzeżu Grenlandii. Ideą jest osiągnięcie trudności 8b-8c a więc wytyczenie najtrudniejszej sportowej drogi klasycznej na Grenlandii w stylu RP.
Wstępny celem jest ściana Shaft Wall. Ideą wspinaczki jest finalne pokonanie nowej drogi bez użycia techniki hakowej, stworzenie linii o najwyższych trudnościach technicznych na Greenlandii. Kolejnym celem eksploracja dziewiczych fiordów oraz wytyczanie 1-2 dniowych dróg na dziewiczych ścianach i szczytach.

Kolejnym wspinaczem na pokładzie jachtu będzie Sławomir Ejsymont, cały rejs ma trwać ponad 115 dni, a część wspinaczkowa to około 28 dni. 

Posłuchajcie wywiadu ze Sławkiem, w którym zdradza on sczegóły wyprawy:

Do pokonania w czasie rejsu jest łącznie 7830 Mil morskich, dlatego też projekt ten będzie poważnym żeglarskim przedsięwzięciem i wspinaczkowym przedsięwzięciem.
Zachęcamy do śledzenia profilu FB wyprawy i strony www:

www.ekstremalnieiwysoko.pl/
www.facebook.com/ekstremalnieiwysoko/

Wspinaczkowa część, a więc eksploracja fiordów i wspinanie prosto z jachtu przypomina projekt braci Favresse, Seána Villanueva, Bena Ditto, którzy w 2010 roku prosto z łodzi, której kapitanem był Bob Shepton wytyczali nowe linie na dziewiczych ścianach. Z tej wyprawy powstała pięcioczęściowa (wliczając w to trailer) seria filmów pt. Greenland Vertical Sailing.


źródło: pza, profil FB wyprawy