Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Matt Helliker i Jon Bracey wytyczyli nową drogą na wschodniej ścianie Mont Maudit

Brytyjscy alpiniści Matt Helliker i Jon Bracey wytyczyli nową drogę na wschodniej ścianie Mont Maudit, w masywie Mont Blanc. Linia została nazwana Zaphyr, ma 400 metrów długości, a wyceniona zostałą na M5+, 6b.
Można podzielić ją na dwie części, dolna- mixtowa i górna – skalna. Zespół przez jakiś czas czekał na dobre warunki w ścianie – dolna część drogi musiała być wystarczająco wylodzona, a góra sucha.

zaphyrukc
Linia nowej drogi – Zephyr M5+, 6b, 400m fot. Matt Helliker

Dla duetu Brytyjczyków jest to kolejne pierwsze przejście w ciągu ostatnich kilku tygodni, poprzednio wytyczyli nową linię na Pyramin du Tacul, którą nazwali Mastabas i wycenili na M7.

Matt w wywiadzie dla UK Climbing tak relacjonował przebieg wspinaczki:
Dolny filar pokonaliśmy korzystając z zalodzonych rys i zacięć, które były świetnym mixtowym wspinaniem, wyprowadzającym do pola śnieżnego i czujnych ośnieżonych płyt, po których założyliśmy  stanowisko pod górnym filarem. Do tego miejsca słońce wciąż grzało i wiatr ucichł, mimo że prognozy zapowiadały podmuchy o prędkości do 56 km/h. Dzięki temu w górnych partiach wspinanie bez rękawiczek było możliwe. 

mattzaphyr_upperpilar
Matt Helliker pod górnym filarem fot. Jon Bracey

Jednak pogoda nie była tak łaskawa przez cały czas, gdy słońce schowało się, wzmógł się północny wiatr, który spowodował, że wspinanie nie należało do najprzyjemniejszych. Pokonywanie czysto skalnej części drogi dało się we znaki zespołowi, którego członkowie na przemian zdejmowali i zakładali (żeby choć na chwilę ogrzać dłonie) rękawiczki.

jonbraceyzephyr
Jon Bracey fot. Matt Helliker

Ostatecznie jednak wszystko poszło zgodnie z planem i Matt Helliker i Jon Bracey stanęli na szczycie. Zobaczcie krótki film nakręcony przez Brytyjczyków:

źródło: UKClimbing