Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Meldunek z Kobylan

Rafał Nowak na Barbie Crack V fot. Paula Rettinger

Prace ekiperskie zapoczątkowane jesienią 2014 roku na turnicy tuż przy szlaku, poniżej Żabiego Konia dobiegły właśnie końca. Charakterystyczne zacięcie w środku Żabiej Lalki miało jak dotąd jedno potwierdzone przejście solo (1988) autorstwa Mariusza Biedrzyckiego. Jednak dopiero dzięki pracy Macieja Długosza i Wojciecha Szymendery linię można uznać za przygotowaną do przejść na własnej protekcji. Maciek z „Szymonem” gruntownie odczyścili całą turniczkę co pozwoliło na wyekipowanie dwóch linii przelotów i poprowadzenie kolejnych czterech dróg na prawo od Zacięcia Żabiej Lalki IV (TRAD W+3R+ST).

Żabia Lalka w Dolinie Kobylańskiej
Żabia Lalka w Dolinie Kobylańskiej

Filarem na prawo wytyczyłem Filarek Angry Birds VI.1+ (5R+ST), dla którego naturalny ogranicznik po prawej stanowi rysa Barbie Crack V (TRAD+ST) – pierwsze znane przejście Mariusz Biedrzycki (2009). Ścianka na prawo od rysy to z kolei My Little Pony VI (5R+ST). Czwarta propozycja to wspinaczka ściśle ścianką pomiędzy zacięciem, a filarkiem. Tak poprowadzona linia to Płytka Pou VI.3, wykorzystująca asekurację z filarka. Autorem przejścia jest Piotr Kordek.

Na Żabiej Lalce jest jeszcze jedna znana wytyczona linia, to ścianka na lewo od zacięcia. Lewi Turyści V (TRAD W) Mariusza Biedrzyckiego nie są jednak, ani odczyszczeni ani przygotowani do wspinania.

Rafał Nowak na Barbie Crack V fot. Paula Rettinger
Rafał Nowak na Barbie Crack V fot. Paula Rettinger

Spośród przygotowanych zimą projektów na innych skałach w Kobylańskiej realizacji doczekała się jak na razie linia na Cycówce. W chwili obecnej pierwsza droga na skale licząc od lewej ( na lewo od Koni Apokalipsy) to propozycja o nazwie Koniom Lżej VI.1+ (3R+ST) – start na prawo od drzewa. Startując od lewej można ominąć bulder startowy i zredukować trudności do swojskiego VI.1.

Informacja stanowi podsumowanie kolejnego etapu prac, które zostały wykonane w oparciu o środki Komisji Wspinaczki Skalnej PZA.

Rafał Nowak