Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Michał Kochańczyk na czele komisji PZA, która zbada wydarzenia na Broad Peak

Pięcioosobowa komisja Polskiego Związku Alpinizmu zbada sprawę tragedii, która wydarzyła się na Broad Peaku (8051 m). Jak dowiedział się off.sport.pl na jej czele stanie Michał Kochańczyk – himalaista, polarnik i podróżnik.

Podczas trwającej blisko trzy godziny konferencji prasowej, w której udział wzięli członkowie zimowej wyprawy na Broad Peak, kierownik ekspedycji Krzysztof Wielicki oraz szef programu Polski Himalaizm Zimowy Artur Hajzer zaapelowali do władz Polskiego Związku Alpinizmu o utworzenie komisji, która zbada przebieg wydarzeń w Karakorum. Podczas zejścia ze szczytu zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Do Polski bezpiecznie wróciło dwóch pozostałych zdobywców ośmiotysięcznika – Adam Bielecki i Artur Małek

– Nasze poglądy na temat tego, co działo się pod Broad Peak, są subiektywne. Niech oceni nas specjalna komisja – powiedział Wielicki.

Z informacji które zebrał off.sport.pl wynika, że na czele komisji stanie Michał Kochańczyk. Urodzony w 1950 roku himalaista, uczestnik kilkudziesięciu wypraw w góry najwyższe (m.in. Himalaje, Pamir, Alaska). Ma za sobą również wyprawy na największe pustynie świata (m.in. Saharę, Atacamę) oraz tereny polarne. Znany jest również ze swoich podróży: m.in. w 1983 roku wziął udział w wyprawie polskich kajakarzy do preinkaskich ruin Gran Pajetan w Amazonii.

Dwa lata później podczas wyprawy na Cho Oyu uczestniczył w akcji ratunkowej Marka Roslana i Karola Sopickiego. W ostatnich latach Kochańczyk był m.in. prezesem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto.

Nowo mianowany szef złożył do Polskiego Związku Alpinizmu propozycję składu komisji. Podał pięć nazwisk.

– To będą osoby, które świetnie znają góry najwyższe. W pięcioosobowej komisji będzie jeden lekarz. Poprosiłem także o dołączenie do komisji dodatkowego eksperta medycyny. Złożyłem propozycję zespołu i czekam na odpowiedź związku – powiedział nam Michał Kochańczyk.

W komisji znajdzie się również osoba związana z zakopiańskim środowiskiem taternickim, z którego wywodził się Maciej Berbeka.

Jak przypuszczamy będzie to jeden z doświadczonych himalaistów, ratowników TOPR, partnerów wspinaczkowych Berbeki.

5 marca czwórka Polaków dokonała pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak.

źródło:  off.sport.pl