Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Między Niebem a Piekłem – nowa droga w Tatrach

W dniach  23-24.11.2014 Marcin Księżak samotnie wytyczył nową linię na Kazalnicy. Droga otrzymała nazwę Między Niebem a Piekłem, jej zimowo-klasyczne trudności to 7-.

ksiezak-miedzy-niebem-pieklem
Szóstkowe zacięcie. fot. M. Księżak

Opis Marcina Księżaka:

 Linia drogi wykorzystuje cztery wyciągi, które to zostały w 2007 poprowadzone nowym terenem (Długi Hell). Droga na na tym odcinku na chwilę łączy się z drogą „Prawy Długosz”. W 2007 razem z Jankiem Kuczerą po dokończeniu 4 wyciągu poszliśmy dalej drogami Długosza, Drogą na Hell i skończyliśmy Schodami do nieba do szczytu Kazalnicy. Mój brak przygotowania topograficznego spowodował wtedy taki obrót sprawy. Schemat mam nadzieję, że wszystko wyjaśnia. Przypomnę tylko, że wtedy razem z Jankiem poprowadziliśmy kombinację składającą się z: „W samo południe” na Buli, wspomnianych wyżej wariantów na Kazalnicy, oraz z wejścia na Czarnego Mięgusza – razem to wszystko tworzy Długi Hell. Wspinanie zajęło nam wtedy około 18-19 godzin Fajna alpejska wycieczka.
Teraz chciałem wytyczyć linię bardziej samodzielną, rozwiązującą górną część ściany opadającej z Prawej Turni w Kazalnicy. 

Udało mi się to nie w pełni, ponieważ dołożyłem trzy wyciągi prowadzące nowym terenem a mogłem dołożyć pięć. Nowy teren na wysokości wyciągu dochodzącego do Turniczki nad schodami odpuściłem z powodu złych warunków panujących w ścianie. Nie związany śnieg i bardzo słabe trawy, suche, urywające się całe kępy. Natomiast w kopule odpuściłem ostatni wyciąg i zszedłem na Drogę na Hell z powodu zmęczenia. Na drogę wybrałem się ze sprzętem biwakowym, bez zamiaru napierania w nonstopie. Drogę robiłem półtora dnia. 

To co zrobiłem nie jest bardzo odkrywcze, ponieważ prawdopodobnie wszędzie tam już ktoś wcześniej się wspinał, ale linia jest fajna, typowo zimowa, nie szuka na siłę trudności (Droga na Hell jest bardzo fajna ale trzeba pamiętać żeby omijać łatwy teren, być może przez to też coś ominąłem, ostatnie półtora wyciągu).

ksiezak_miedzy_niebemapieklem-topo

 

źródło: KW Warszawa