Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji w drytoolingu

Podium. Foto: Igor Koller

Martina Kratochvilova oraz Juraj Švingál Mistrzami Słowacji w drytoolingu.

W sobotę 29 listopada na bratysławskiej ścianie K2 odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji w drytoolingu, w których uczestniczyło 27 „chlapów” i 8 „bab” ze Słowacji, Czech oraz Austrii. Tym razem zawody odbyły się niestety bez naszych reprezentantów, którzy gremialnie wybrali udział w rozgrywanych w tym samym dniu IV Manewrach Dryboonkrowych.

Organizatorzy Mistrzostw przygotowali 4 drogi eliminacyjne o trudnościach M4 – M8. Poziom startujących był wysoki – komplet topów osiągnęło 13 zawodników i jedna zawodniczka. Organizatorzy rozsądnie zatem awansowali do męskiego finału całą trzynastkę „topowców”. Do finału żeńskiego zakwalifikowano natomiast 4 najlepsze zawodniczki.

W przerwie pomiedzy kwalifikacjami a finałem, Pavel „Baca” Vrtik przedstawił żywo i z poczuciem humoru prezentację o swoich ostatnich alpejskich wielkościanowych dokonaniach.

Finał (podobnie jak w roku ubiegłym) rozgrywano na drodze wspólnej dla panów i pań. Dziewczyny omijały tylko start z wiszącej belki i miały w gornej części drogi jeden chwyt inny niz panowie.

Wśród kobiet klasą dla siebie była Martina Kratochvílová. Wygrała swoją kategorię z rezultatem, który dałby jej 12 miejsce wśród panów.

Martina Kratochvilova. Zdjęcie: Vlado Linek
Martina Kratochvilova. Zdjęcie: Vlado Linek

Podium kobiece:
1. Martina Kratochvílová
2. Bara Valnohová
3. Jana Grimová

Dla panów miejscem selekcyjnym okazał się trudny pasaż około 7 wpinki. W jego okolicach poległo siedmiu zawodników. Niewiele wyżej skończyli swoje wspinanie Radek Lienerth, Pavel Vrtik i zwycięzca z Jalovskich Skal – Otakar Srovnal. Trzech najlepszych doszło do topu i w tej sytuacji decydujący okazał sie czas przejścia.

 Juraj Švingál Foto Vlado Linek
Juraj Švingál. Zdjęcie: Vlado Linek

Mistrzem Słowacji został ponownie i zasłużenie Juraj Švingál, który pokonał drogę w imponującym stylu i czasie – z przewagą dwóch minut nad drugim w kolejności Janem Straką. Trzecie miejsce na podium należało do Antona Suchego.

Podium męskie:
1. Juraj Švingál
2. Jan Straka
3. Anton Suchý

Podium. Foto: Igor Koller
Podium. Foto: Igor Koller

I na koniec dobra wiadomość dla naszych zawodników: organizatorzy planują w przyszłym roku skoordynować termin Mistrzostw z naszymi Manewrami tak, aby chętni mogli wystartowac w obu imprezach.

PrzemekK