Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Mocny powrót Marka Płonki!

To, że Marek Płonka przestał się wspinać (praktycznie:w drugiej połowie lat 80-tych) poczytuję jako największą stratę dla polskiego wspinania.

Szalony

Marek Płonka powrócił! I to w jakim stylu! Płonę powinien kojarzyć każdy, kto choć trochę interesuje się historią polskiego wspinania. Powraca on prowadząc, oczywiście tradowo, dwie niełatwe drogi.

Pierwsza to Sekretna Rysa VI.3+/4, która wytyczona została w Sokolikach na Smoczej Baszcie przez Michała Kajcę. Jest to droga, która zrzuciła niejednego mocnego zawodnika. Marek rozprawił się z nią w stylu HP, po wcześniejszym, jednorazowym przejściu drogi na wędkę. W tym samym stylu drogę poprowadził Marcin Flower Poznański.

plonasekretnarysa1
Marek na Sekretnej Rysie fot. FB Marcina Poznańskiego
plonasekretnarysa2
Marek na Sekretnej Rysie fot. FB Marcina Poznańskiego

Kolejnym przejściem Marka, wartym odnotowania jest Sam Głąb VI.2+ Grzegorza Rettingera znajdujący się na Kalafiorze w Smoleniu. Jest to niebanalna linia, z wymagającą asekuracją.

Sam Głąb został pokonany w stylu GU.

samglabplona
Marek na drodze Sam Głąb. fot. A. Jędrych

Nieco więcej o Marku możecie przeczytać w tekście Piotrka Szalonego Korczaka „Nostalgia 2014„, a także w wywiadzie jaki przeprowadził z nim Andrzej MirekMarek Płonka – przepis na tradycję„.

Czekamy na kolejne świetne przejścia Marka!

źródło: Marcin Flower Poznański