Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Mount Dickey 2014 – Marcin Tomaszewski i Dawid Sysak wylatują na Alaskę

7 kwietnia Marcin Tomaszewski i Dawid Sysak wylatują na Alaskę, aby w stylu alpejskim, wytyczyć tam nową drogę na Mount Dickey. Wyprawa jest częścią projektu Marcina – 4 Żywioły / Alaska / Zimno

Mount Dickey  fot. M. Tomaszewski
Mount Dickey fot. M. Tomaszewski

Mount Dickey jest szczytem na zachodniej stronie lodowca Ruth na Alasce. Znajduje się 12 mil (19 km) na południowy wschód od Mount McKinley i 4 mile (6 km) na południowy zachód od The Moose’s Tooth . Pomimo swojej stosunkowo niskiej wysokości charakteryzuje się ponad 1500 metrową skalną ścianą o dużym potencjale wytyczenia nowych dróg. Jest to jeden z najwyższych ścian skalnych na świecie.

Droga poprowadzona zostanie w stylu alpejskim z nastawieniem na pokonanie możliwe największej części terenu techniką lodową lub zimowo-klasyczną.

Alaska – stan USA w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, będący eksklawą Stanów Zjednoczonych. Graniczy od wschodu z Kanadą a od zachodu przez Cieśninę Beringa z Rosją. Dominują góry z najwyższym punktem Ameryki Północnej jakim jest szczyt Mount McKinley (6194 m n.p.m.) oraz wyżyny i liczne stożki wulkaniczne. Do terytorium należą też Aleuty. Ma największą powierzchnię spośród wszystkich stanów USA oraz najmniejszą gęstość zaludnienia. Jedyny, który nie dzieli się na hrabstwa lecz okręgi.

baner Alaska1

Projekt wspinaczkowy Marcina Tomaszewskiego odnoszący się do wspinaczek na największe ściany na świecie w 4 żywiołach. Wiatr- Patagonia, Zimno- Alaska, Woda-Ziemia Baffina, Tropik- Wenezuela. Ideą projektu jest wytyczenie czterech ekstremalnie trudnych dróg w powyższych rejonach górskich. Wraz z projektem prowadzone są testy sprzętu wspinaczkowego oraz jego technologię sprawującą się w różnych warunkach atmosferycznych.

Więcej informacji www.marcintomaszewski.pl