Mount Everest 2013
Zapowiada się niezwykle ciekawy sezon na zboczach Mount Everest. Plany wytyczenia nowych dróg na najwyższej górze świata ujawniły trzy bardzo mocne zespoły.
Nową drogę na wschodniej ścianie zamierza poprowadzić zespół Gleb Sokołow i Aleksander Kiriko. Planują oni zdobyć Mt. Everest w stylu alpejskim, aklimatyzując się wcześniej na Changtse (7543 m). Duet wspinaczy planował wspinaczkę już rok wcześniej, jednak kłopoty z pozyskaniem funduszy zmusiły ich do odłożenia planów do marca 2013 roku. Kiriko w stylu alpejskim wytyczył nową drogę na Khan Tengri(7010 m) w 2010 roku, a także dokonał pierwszego trawersu, solo, Piku Pobiedy(7439 m). Sokołow był uczestnikiem zakończonej sukcesem wyprawy „K2 West Face Direct Russian National Expedition”, która odbyła się w 2007 roku.

Kolejny zespół, który planuje zaatakować Mt. Everest, tym razem od południa, to Denis Urubko i Aleksiej Bołotow. Obaj mają na swoim koncie wiele sukcesów w górach najwyższych. Urubko jest zdobywcą wszystkich czternastu ośmiotysięczników, jego partner towarzyszył polskiej ekspedycji na Lhotse brał udział w nieudanym ataku szczytowym z obozu czwartego. Urubko i Bołotowa także planują działać w stylu alpejskim.
Denis Urubko: Wszystkie nowe drogi na Everest były prowadzone stylem himalajskim (ciężkim, wyprawowym, tzw. oblężniczym) z aklimatyzacją w bazie, z noszeniem lin i wykorzystywaniem tlenu. Styl alpejski oznacza, że chcemy zaatakować Everest bez zakładania baz i bez dodatkowego sprzętu. Robiłem już takie rzeczy na Broad Peak, Manaslu i Cho Oyu. Jeśli uda mi się wejść po alpejsku na Everest, to zapiszę się w historii. To będzie coś niesamowitego

Trzeci zespół to Simone Moro i Ueli Steck. Mają oni w planach wytyczenie nowej drogi od południa. Moro ma na swoim koncie wejście na Mount Everest w ciągu 48 godzin (wejście na szczyt i powrót do bazy), zimą zdobył trzy ośmiotysięczniki. Ueli Steck, znany bardziej ze swej alpejskiej działalności, najwyższą górę świata zdobył w 2012 roku bez użycia tlenu. Zespół nie zdradził więcej szczegółów dotyczących wyprawy, jednak można spodziewać się, że i oni będą działali w stylu alpejskim.
Polski akcent

fot. Aleksander Lwow
19 maja 1980 na szczycie Mount Everestu stanęli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka, dzięki czemu nowa droga, poprowadzona południowym filarem, stała się faktem. Polska wyprawa działała w składzie Krzysztof Cielecki, Ryszard Gajewski, Andrzej Heinrich, Kazimierz Olech, Andrzej Zawada , Andrzej Czok, Eugeniusz Chrobak, Jerzy Kukuczka, Janusz Kuliś,Kazimierz J. Rusiecki i Wojciech Wróż, lekarze Lech Korniszewski i Jan Serafin oraz radiooperator Konstanty Chitulescu. Ponadto skład uzupełniali: dziennikarz Piotr Stawicki oraz trzej kierowcy – Marian Sajnog oraz bracia Krzysztof i Mirosław Wiśniewscy.
Istniejące drogi
Serwis explorersweb przygotował bardzo ciekawe zestawienie istniejących dróg na Mount Everest, można je znaleźć pod tym adresem: http://www.explorersweb.com/webtv/videoconsol_everestarial.htm