Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Tomek Mackiwiecz i Elisabeth Revol mają poważne kłopoty po próbie ataku szczytowego, trwa organizowanie akcji ratunkowej

Tomek Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na wysokości ok. 7400 metrów po próbie ataku szczytowego na Nanga Parbat stan Tomka jest bardzo poważny. Ma ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową. W tej chwili trwają próby zorganizowania akcji ratunkowej.

 

Wczoraj w godzinach nocnych otrzymaliśmy informacje z Francji. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7.400m pod kopułą szczytowa Nanga Parbat.Po nocy spędzonej na tej wysokości podjęli próbę zejścia niżej.

Wiadomość sprzed chwili, otrzymana z Francji: Na chwilę obecna znajdują się nadal na wysokości ok. 7.400m w oczekiwaniu na pomoc.

Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski. W zespole koordynującym jest również Robert Szymczak – lekarz wysokogórski, himalaista. Baza pod K2 została powiadomiona o zaistniałej sytuacji. Podjęta została decyzja: 4 Himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat.

https://www.gofundme.com/rescue-on-nanga-parbat  – link do zbiórki pieniędzy na akcję

 

Aktualizacja 10.40 – Jak przekazał nam w rozmowie telefonicznej Janusz Majer dziś już niestety prawdopodobnie nie uda się zorganizować helikoptera, trwają prace nad dwoma rozwiązaniami, albo komercyjny helikopter albo uzyskanie pomocy ze strony armii i transport czterech naszych himalaistów przebywających obecnie pod K2 za pomocą wojskowej maszyny.

 

goscie- tomek-mackiewicz