Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nasze Skały w 2014 roku, czyli dlaczego warto podarować nam 1%. Cz1. woj. śląskie – SZKIC

Nieuchronnie zbliża się termin, w którym musimy rozliczyć się z fiskusem za miniony rok. Przy okazji tej przykrej czynności możemy zrobić coś dobrego. Od paru lat mamy możliwość przekazania 1% naszego podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego. Gorąco zachęcamy do przekazania 1% na IŚW Nasze Skały, aby ułatwić Wam podjęcie decyzji przygotowaliśmy podsumowanie działalności Naszych Skał w 2014 roku, dziś to nad czym pracowaliśmy w Województwie Śląskim. Jeśli nie wiecie jak przekazać 1% zobaczcie tę stronę: Jeden procent na Nasze Skały

ns20151pr

W 2014 roku przy współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych woj. śląskiego wzięliśmy udział w projekcie „Life+”.
Co miał na celu ten projekt?
W Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd występują bardzo cenne, z przyrodniczego punktu widzenia, murawy kserotermiczne, które zazwyczaj porastają granie, szczyty ostańców/turni. Aby nie utracić możliwości wspinania w  rejonach cennych dla przyrodników przeprowadziliśmy obniżenie stanowisk zjazdowych poniżej muraw naskalnych. Korzystając z okazji wymieniliśmy asekurację, zastąpiliśmy stare przeloty nowymi, atestowanymi punktami. Dotyczy to takich miejsc jak:

  • Niegowonice
  • Smoleń (Zegarowe, Goncerzyca, Biśnik, Park Jurajski, Krzywość)
  • Ryczów (Straszykowe, Grochowiec Wielki, Pancernik)
  • Morsko (Popielarka, Łężec, Okiennik Morski, Barwinek, Lew, Nietoperze, Cydzownik, Jamnicze, Sowie)
  • Łutowiec

Możecie się tam teraz wspinać bez obawy o stan asekuracji i w zgodzie z wytycznymi osób odpowiedzialnych za ochronę parków krajobrazowych.

Zadbaliśmy o Wasze bezpieczeństwo także na Birowie, pozbywając się groźnych bloków skalnych, przeprowadzając wycinki, konsultując się z archeologami prowadzącymi pracę u podstawy ścian, a także przygotowaliśmy sektor do ćwiczeń speleo.

NS_BIROW
Niebezpieczny blok zrzucony ze szczytu

Już od paru lat ściśle współpracujemy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, z którą wspólnie pracowaliśmy na planem ochrony dla rezerwatu Sokole Góry, aby skutecznie kanalizować ruch wspinaczkowy i jaskiniowy. W ramach trójstronnego porozumienia (PZA – RDOŚ Katowice – TMZZ) objęliśmy opięką ruch wspinaczkowy na Górze Zborów.

Współpracowaliśmy także z fundacją „Przyroda i człowiek”. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego pracowaliśmy nad Planem Zadań Ochronnych dla obszarów Natura 2000. Dlaczego nasz udział w tych pracach był ważny? Ponieważ jeśli sami nie zadbamy o możliwość wspinania na obszarach chronionych, nikt później nas tam z dobroci serca nie wpuści! Dodatkowo zorganizowaliśmy wystawę na lotnisku w Pyrzowicach, która miała za zadanie przybliżyć społeczeństwu wspinaczkę.

W Mirowie-Bobolicach stale współpracujemy z właścicielami terenu, dokonywaliśmy wizji lokalnych w jaskini Stajnia (Garaż) – tutaj także konsultując się z arcehologami. Zadbaliśmy o to, by w Jaskini Jasnej wciąż można było się wspinać (pamiętajcie – drytooling tylko wewnątrz!) porozumiewając się z właścicielami terenu otaczającego jaskinię. Przeprowadziliśmy konsultacje środowiskowe  i z RDOŚ o. Bielsko-Biała w sprawie skałek beskidzkich.

Mało?

Nasi wolontariusze wzięli także udział w licznych akcjach sprzątania skał m.in.

ns03

Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu docenicie nasze wysiłki i pomożecie nam utrzymać, a nawet zwiększyć zaangażowanie w sprawy naszych wspólnych skał.

W następnej części przedstawimy działania w województwie małopolskim.

paprot