Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nasze Skały w 2014 roku, czyli dlaczego warto podarować nam 1% podatku? Cz. 1 woj. śląskie

Nieuchronnie zbliża się termin, w którym musimy rozliczyć się z fiskusem za miniony rok. Przy okazji tej, często przykrej, czynności możemy zrobić coś dobrego. Od kilku lat mamy możliwość przekazania 1% naszego podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego. Gorąco zachęcamy do przekazania 1% na IŚW Nasze Skały, za pośrednictwem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. By pomóc Wam w podjęciu decyzji przygotowaliśmy podsumowanie działalności Naszych Skał w 2014 roku. Dziś przedstawiamy to nad czym pracowaliśmy w Województwie Śląskim. Jeśli nie wiecie jak przekazać 1% zobaczcie tę stronę: Jeden procent na Nasze Skały

ns20151pr

Mimo zaangażowania w wiele działań, tradycyjnie przedstawiamy tylko te, które  zakończyły się konkretnym, pozytywnym efektem dla wspinaczy.

W 2014 roku kontynuowaliśmy współpracę z Zespołem Parków Krajobrazowych woj. śląskiego , m.in w projekcie „Life+”.
Jaki jest cel projektu „Life+”?
W Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd występują bardzo cenne, z przyrodniczego punktu widzenia, murawy kserotermiczne, które zazwyczaj porastają granie, szczyty ostańców/turni. Aby nie utracić możliwości wspinania w  rejonach cennych dla przyrodników doprowadziliśmy do obniżenia stanowisk zjazdowych i wymiany asekuracji na wielu drogach, m.in w rejonach:

  • Niegowonice
  • Smoleń (Zegarowe, Goncerzyca, Biśnik, Park Jurajski, Krzywość)
  • Ryczów (Straszykowe, Grochowiec Wielki, Pancernik)
  • Morsko (Popielarka, Łężec, Okiennik Morski, Barwinek, Lew, Nietoperze, Cydzownik, Jamnicze, Sowie)
  • Łutowiec

Do tej pory, w ramach projektu, wklejono 1906 ringów na 341 drogach i usunięto 784 stare punkty asekuracyjne.
Możecie się tam teraz wspinać bez obawy o stan asekuracji i w zgodzie z wytycznymi osób odpowiedzialnych za ochronę parków krajobrazowych.

Zadbaliśmy o Wasze bezpieczeństwo także na Birowie, pozbywając się groźnych bloków skalnych, przeprowadzając wycinki, konsultując wszystkie prace z przyrodnikami i archeologami. Przygotowaliśmy także sektor do ćwiczeń dla taterników jaskiniowych.

NS_BIROW
Niebezpieczny blok zrzucony ze szczytu

Skoro wspomnieliśmy o bezpieczeństwie, warto dodać że w 2014 r. prowadziliśmy wyrywkowe nieniszczące badania punktów asekuracyjnych oraz interwencyjna wymianę niepewnych ringów, reagując na każde zgłoszenie wspinaczy.

Już od paru lat ściśle współpracujemy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, z którą wspólnie pracowaliśmy na planem ochrony dla rezerwatu Sokole Góry, aby skutecznie kanalizować ruch wspinaczkowy i jaskiniowy. W ramach trójstronnego porozumienia (PZA – RDOŚ Katowice – TMZZ) objęliśmy opięką ruch wspinaczkowy na Górze Zborów”, a w porozumieniu PZA-RDOŚ w rezerwacie „Sokole Góry”. Zostaliśmy zaproszeni przez RDOŚ do współuczestnictwa w tworzeniu projektów planów ochrony obszarów „Natura 2000” w województwie śląskim.

Współpracujemy  z fundacją „Przyroda i człowiek”. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.
Dlaczego nasz udział w tych pracach jest ważny?
Ponieważ jeśli sami nie zadbamy o możliwość wspinania na obszarach chronionych, nikt później nas tam z dobroci serca nie wpuści!

Uczestniczyliśmy aktywnie w wielu konferencjach, sympozjach, spotkaniach, wystawach – m.in. na wystawie fotograficznej w porcie lotniczym „Pyrzowice” przybliżaliśmy społeczeństwu piękno wspinaczki.

W rejonie Grzędy Mirowsko-Boblickiej stale współpracujemy z właścicielami terenu, dokonywaliśmy wizji lokalnych, m.in.

  • w jaskini Stajnia (Garaż) – tutaj także konsultując się z archeologami,
  • ścian skalnych, zamków w Bobolicach i Mirowie.

Podobnie dobre stosunki mamy z właścicielem Białej Skały w Karlinie.

Zadbaliśmy o to, by w Jaskini Jasnej w Strzegowej wciąż można było się wspinać (pamiętajcie – drytooling tylko wewnątrz!) porozumiewając się z właścicielami terenu otaczającego jaskinię. Przeprowadziliśmy konsultacje środowiskowe  i z RDOŚ o. Bielsko-Biała w sprawie skałek beskidzkich.

Mało?

Nasi wolontariusze wzięli także udział w licznych akcjach sprzątania skał m.in.

ns03

Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu docenicie nasze wysiłki i pomożecie nam utrzymać, a nawet zwiększyć zaangażowanie w sprawy naszych wspólnych skał.

W następnej części przedstawimy działania w województwie małopolskim.

Włodek Porębski, Wojtek Paprocki

Nasze Skały