Nieuchronnie zbliża się termin, w którym musimy rozliczyć się z fiskusem za miniony rok. Przy okazji tej, często przykrej, czynności możemy zrobić coś dobrego. Od kilku lat mamy możliwość przekazania 1% naszego podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego. Gorąco zachęcamy do przekazania 1% na IŚW Nasze Skały, za pośrednictwem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. By pomóc Wam w podjęciu decyzji przygotowaliśmy podsumowanie działalności Naszych Skał w 2014 roku. Dziś przedstawiamy to nad czym pracowaliśmy w Województwie Śląskim. Jeśli nie wiecie jak przekazać 1% zobaczcie tę stronę: Jeden procent na Nasze Skały
Mimo zaangażowania w wiele działań, tradycyjnie przedstawiamy tylko te, które zakończyły się konkretnym, pozytywnym efektem dla wspinaczy.
W 2014 roku kontynuowaliśmy współpracę z Zespołem Parków Krajobrazowych woj. śląskiego , m.in w projekcie „Life+”.
Jaki jest cel projektu „Life+”?
W Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd występują bardzo cenne, z przyrodniczego punktu widzenia, murawy kserotermiczne, które zazwyczaj porastają granie, szczyty ostańców/turni. Aby nie utracić możliwości wspinania w rejonach cennych dla przyrodników doprowadziliśmy do obniżenia stanowisk zjazdowych i wymiany asekuracji na wielu drogach, m.in w rejonach:
- Niegowonice
- Smoleń (Zegarowe, Goncerzyca, Biśnik, Park Jurajski, Krzywość)
- Ryczów (Straszykowe, Grochowiec Wielki, Pancernik)
- Morsko (Popielarka, Łężec, Okiennik Morski, Barwinek, Lew, Nietoperze, Cydzownik, Jamnicze, Sowie)
- Łutowiec
Do tej pory, w ramach projektu, wklejono 1906 ringów na 341 drogach i usunięto 784 stare punkty asekuracyjne.
Możecie się tam teraz wspinać bez obawy o stan asekuracji i w zgodzie z wytycznymi osób odpowiedzialnych za ochronę parków krajobrazowych.
Zadbaliśmy o Wasze bezpieczeństwo także na Birowie, pozbywając się groźnych bloków skalnych, przeprowadzając wycinki, konsultując wszystkie prace z przyrodnikami i archeologami. Przygotowaliśmy także sektor do ćwiczeń dla taterników jaskiniowych.

Skoro wspomnieliśmy o bezpieczeństwie, warto dodać że w 2014 r. prowadziliśmy wyrywkowe nieniszczące badania punktów asekuracyjnych oraz interwencyjna wymianę niepewnych ringów, reagując na każde zgłoszenie wspinaczy.
Już od paru lat ściśle współpracujemy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, z którą wspólnie pracowaliśmy na planem ochrony dla rezerwatu Sokole Góry, aby skutecznie kanalizować ruch wspinaczkowy i jaskiniowy. W ramach trójstronnego porozumienia (PZA – RDOŚ Katowice – TMZZ) objęliśmy opięką ruch wspinaczkowy na Górze Zborów”, a w porozumieniu PZA-RDOŚ w rezerwacie „Sokole Góry”. Zostaliśmy zaproszeni przez RDOŚ do współuczestnictwa w tworzeniu projektów planów ochrony obszarów „Natura 2000” w województwie śląskim.
Współpracujemy z fundacją „Przyroda i człowiek”. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.
Dlaczego nasz udział w tych pracach jest ważny?
Ponieważ jeśli sami nie zadbamy o możliwość wspinania na obszarach chronionych, nikt później nas tam z dobroci serca nie wpuści!
Uczestniczyliśmy aktywnie w wielu konferencjach, sympozjach, spotkaniach, wystawach – m.in. na wystawie fotograficznej w porcie lotniczym „Pyrzowice” przybliżaliśmy społeczeństwu piękno wspinaczki.
W rejonie Grzędy Mirowsko-Boblickiej stale współpracujemy z właścicielami terenu, dokonywaliśmy wizji lokalnych, m.in.
- w jaskini Stajnia (Garaż) – tutaj także konsultując się z archeologami,
- ścian skalnych, zamków w Bobolicach i Mirowie.
Podobnie dobre stosunki mamy z właścicielem Białej Skały w Karlinie.
Zadbaliśmy o to, by w Jaskini Jasnej w Strzegowej wciąż można było się wspinać (pamiętajcie – drytooling tylko wewnątrz!) porozumiewając się z właścicielami terenu otaczającego jaskinię. Przeprowadziliśmy konsultacje środowiskowe i z RDOŚ o. Bielsko-Biała w sprawie skałek beskidzkich.
Mało?
Nasi wolontariusze wzięli także udział w licznych akcjach sprzątania skał m.in.
- Okiennika Wielkiego (KW Katowice)
- Smoleń (Fundacja Elementarz)
- Rzędkowice (KW Trójmiasto)
- Grzęda Mirowska (Łódzki KW)
Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu docenicie nasze wysiłki i pomożecie nam utrzymać, a nawet zwiększyć zaangażowanie w sprawy naszych wspólnych skał.
W następnej części przedstawimy działania w województwie małopolskim.
Włodek Porębski, Wojtek Paprocki