Nie daj się zaskoczyć zimie!
Subiektywny przegląd dziab.
Nie daj się zaskoczyć zimie!
Subiektywny przegląd dziab.
Zapewne w ciągu najbliższych dni znów usłyszymy sakramentalne „zima zaskoczyła drogowców”, więc jeśli i Ty chcesz być jak rasowy „drogowiec” to nie daj się omamić propagandzie Brytana i idź poczytaj lepiej coś innego, np. „50 twarzy Greya” (niestety po lekturze tej książki możesz poczuć się intelektualnie zgwałcony lub, co gorsza, będziesz wolał używać odmiennych narzędzi niż dziaba). Jeśli jednak daleki jesteś od pustostanu umysłowego i chcesz przygotować się do zimy drytoolowo-lodowo-górskiej to przygotowałem dla Ciebie podstawowe zestawienie 20 modeli dziab. Część z nich możesz kupić w sklepie, część na rynku wtórnym, a inne musisz sprowadzić indywidualnie z zagranicy, niemniej jednak wszystkie są w zasięgu Twoich rąk.
Gwoli wyjaśnienia objaśnię, że do tabeli wprowadziłem 20 modeli, które miałem okazję osobiście przewspinać w drytoolu, lodzie, górach lub na panelu. Pominąłem natomiast kilka(naście) modeli dziab, które albo nie utkwiły mi zbyt dobrze w pamięci lub są tak prehistoryczne, że szkoda już o nich pisać.
Część z tych dziab używałem dosyć długo, innych krótko, a jeszcze inne jedynie raz, dlatego poniższa punktacja powinna być traktowana z lekkim przymrużeniem oka.
Powodzenia w wyborze !
Objaśnienia:
- rączka (skala 0-10: oceniałem wygodę wiszenia i precyzję trzymania)
- chwyt górny-skrót (skala 0-10: oceniałem wygodę wiszenia i precyzje trzymania)
- profil styliska (lepszy do: pion(A); przewieszenie(B); sufit(C): oceniałem wygięcie oraz prześwit styliska)
- swing przy wbijaniu (skala 0-10: oceniałem wygodę i precyzję machnięcia przy wbijaniu w lód, drewno lub po prostu machnięcie w powietrzu gdyż nie wszystkie narzędzia miałem okazję używać w lodzie)
- ostrze (lepsze do: pion/połóg(A), przewieszenie/sufit(C) oraz lód(L), drytool(D): oceniałem profil ostrza, grubość stali, odporność na ścieranie, uderzenia etc.),
- waga (skala 0-10: oceniałem nie tyle suchą wagę co subiektywne jej odczucie na które ma wpływ np. wyważenie dziaby)
- stabilność w pullerach (skala 0-10 oceniałem wyginanie styliska, raczek czy ruchomość głowicy na boki przy pullerach)
- cena (skala 0-10 gwiazdek oceniałem nie tylko ceny katalogowe, ale możliwość kupienia konkretnego modelu w promocji oraz stosunek jakość do ceny)
- jakość wykonania (skala 0-10- trwałość oceniana po długim używaniu, ale w większości przypadków po prostu doniesienia medialne lub przewidywania oparte na materiale i spasowaniu części)
- zakres zastosowania (oceniałem potencjalny zakres narzędzia, na większości z prezentowanych dziab można jednak robić drogi poza sugerowaną przeze mnie skalą – w myśl zasady, że dobry koń to i bez dżokeja wygra)
skala od 0 do 10
*Nomic z dziurką w stylisku ma wycenę 5, natomiast bez dziurki 7.
Karol vel. Szpej