Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nominacje do Travelerów 2013

Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler ogłosiła nominowanych w  8. edycji konkursu TRAVELERY. „Podróżnicze Oscary” zostaną tradycyjnie wręczone  w 6 kategoriach. Nowością w tym roku jest głosowanie na Podróż roku, które odbędzie się poprzez aplikację na Facebooku. Kapituła TRAVELERÓW przyzna również nagrodę specjalną Grand Prix , a redakcja magazynu – Bilet na przyszłość, czyli grant 10 tysięcy złotych na realizację własnego projektu podróżniczego.

Najbardziej interesująca nas, wspinaczy, to kategoria Wyczyn roku.

Kolejne wyróżnienie mają okazje zdobyć Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz. Oprócz nich nominowani są: 

1. ANDRZEJ BARGIEL – ZJAZD NA NARTACH Z SZISZAPANGMY W HIMALAJACH

Sziszapangma_ABargiel

Andrzej Bargiel od lat trenuje skialpinizm, czyli narciarstwo wysokogórskie. 2 października 2013 r. jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Sziszapangmy.. Na dojście na szczyt z obozu trzeciego potrzebował ośmiu godzin, sam zjazd do „trójki” zajął zaledwie 34 min. Bargiel już w 2010 r. pokazał swoją moc, kiedy to podczas biegu na Elbrus ustanowił nowy rekord trasy. Rok wcześniej był trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skiaplinizmie. 26-letni góral z Podhala ma zamiar zjechać ze wszystkich ośmiotysięczników.
www.andrzejbargiel.com

2. MARCIN GALA I PHIL SHORT Z ZESPOŁEM – PRZEPŁYNIĘCIE SYFONU 4 W JASKINI J2 W MEKSYKU

Ponad kilometr pod ziemią i 8 km od otworu jaskini – już te liczby mówią o skali i trudności przedsięwzięcia, jakie podjęła międzynarodowa grupa grotołazów. Celem było znalezienie wyjścia syfonu 4 (całkowicie zalanego korytarza). 13 marca Brytyjczyk Phil Short i Marcin Gala przepłynęli syfon 4 o długości ponad 500 m. Było to zadanie niebezpieczne i skomplikowane logistycznie. Marcin i Phil jako pierwsi pokonali syfon w całości i postawili stopy w niewidzianej wcześniej przez nikogo części jaskini.
www.speleo.plwww.usdct.org; www.philshorttechnical.co.uk

3. GRZEGORZ MICHAŁEK Z EKIPĄ – POKONANIE PRZEZ JEDNEGO CZŁOWIEKA NAJWIĘKSZEJ RÓŻNICY WYSOKOŚCI (10 380 M)

Zejście do najgłębszej jaskini na świecie, czyli Krubera w Kaukazie Zachodnim, i próba wejścia na najwyższy szczyt Ziemi, Mount Everest. To wszystko w ramach projektu „Niebo i Piekło” zainicjowanego przez Grzegorza Michałka, instruktora GOPR, członka Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR. W jaskini udało się osiągnąć -2080 m, zaś na Evereście wspiąć się na 8300 m. To nie koniec! Ekipa w tym roku wybiera się znów do jaskini Krubera, by zejść na 2150 m. A później wejść na Everest.
www.kagb.pl/hh

4. MARCIN „YETI” TOMASZEWSKI I MAREK „REGAN” RAGANOWICZ – WYTYCZENIE NOWEJ DROGI NA GREAT TRANGO TOWER (6286 M) W KARAKORUM

DCIM100GOPRO

Great Trango Tower to jedno z największych i najtrudniejszych technicznie skalnych urwisk na świecie. Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz wytyczyli tam nową drogę, którą nazwali Bushido. W ścianie spędzili 19 dni, dwóch potrzebowali na zjechanie do podstawy urwiska. Mieli ze sobą 400 m lin oraz ok. 150 kg sprzętu i żywności niezbędnych do działania w tak trudnych warunkach. Wytyczenie drogi Bushido jest uważane za jedno z najbardziej liczących się na świecie przejść w 2013 r.
www.marcintomaszewski.com

5. KPT. RYSZARD WOJNOWSKI Z ZAŁOGĄ – PIERWSZE POLSKIE POKONANIE PRZEJŚCIA PÓŁNOCNO-WSCHODNIEGO

Jacht Lady Dana 44 z 7-osobową załogą wyruszył z Sopotu w czerwcu 2013 r. Celem było przepłynięcie wzdłuż północnych wybrzeży Eurazji. We wrześniu jacht dotarł do Cieśniny Beringa, pokonując Przejście Północno–Wschodnie. Do tej pory udało się to tylko kilku jachtom z Niemiec, Francji, Rosji i Szwecji. Założeniem wyprawy było też opłynięcie w jednym sezonie bieguna północnego, co jednak udaremniły trudne warunki lodowe. Dokonały tego tylko dwa jachty – rosyjski i norweski.
www.arctic2013.pl

TRAVELERY  przyzna Kapituła w składzie:  Martyna Wojciechowska (redaktor naczelna Travelera), Agnieszka Franus (zastępczyni redaktor naczelnej Travelera), laureaci nagrody Grand Prix w ubiegłych latach: Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Janina Ochojska i Aleksander Wolszczan, a także Łukasz Głombicki (Gazeta.pl), Rafał Ponewczyński (AXA Polska) oraz Rafał Szmytke (Polska Organizacja Turystyczna).

Kapituła przyzna też tradycyjną nagrodę Grand Prix – za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane w czerwcowym numerze miesięcznika National Geographic Traveler (w sprzedaży od 23 maja br.)

Informacje o konkursie i regulamin znajdują się na stronie: www.national-geographic.pl