Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nowa droga Marcina Tomaszewskiego oraz Marka Raganowicza na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii.

Dnia 9 lutego dwóch alpinistów z Polski, Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz (Polska) zakończyli trwającą 18 dni wspinaczkę na północnej 1100 metrowej ścianie Trollveggen w Norwegii.

katharsis

 

Wytyczona droga przebiega w głównym spiętrzeniu urwiska i stanowi samodzielną linię, która nazwana została przez alpinistów „Katharsis”. W trakcie wspinaczki zespół zmagał się ze złą pogodą min huraganem Ola, zalodzeniem ściany oraz częstymi lawinami pyłowymi skutecznie spowalniającymi zdobywanie nowego terenu. Noce alpiniści spędzali w podwieszonym na ścianie wiszącym namiocie, korzystając przy tym ze specjalistycznego sprzętu biwakowego umożliwiającego  przygotowywanie posiłków oraz odpoczynek.

DCIM102GOPRO

Napotkane trudności sięgają w skali alpinistycznej wartość M7/A4 co w połączeniu z powagą i specyfiką ściany Trollveggen tworzy wymagającą, światowej klasy oraz stylu drogę alpine big Wall. Tomaszewski i Raganowicz jako pierwsi postanowili zmierzyć się  ze ściana bez wcześniejszego „poręczowania” co skutkowało rozpoczęciem wspinaczki z pierwszym biwakiem położonym u podstawy ściany.

DCIM101GOPRO

W przeszłości zimą ściana została pokonania tylko przez jeden zespół dwuosobowy, który powtórzył istniejącą drogę. Droga „Katharsis” jest jedną z dwóch wytyczonych w zimie na ścianie Trolli. Pozostałe pokonywane były w sezonie letnim. Drugą jest droga „Krasnojarsk” wytyczona przez 6 osobowy zespół , który taktycznie „zaporęczował” całą ściany ok. 1000 metrów.  Ze względu na powagę urwiska zimowe przejścia odbywają się drogami istniejącymi w wieloletnich odstępach w wykonaniu zespołów wieloosobowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA