Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nowa Królowa i Stary Król – Relacja z Mistrzostw Polski w boulderingu 2016

Koniec roku to od kilku lat tradycyjny czas rozstrzygania kwestii tytułów mistrzowskich w boulderingu. Po sześciu kolejnych imprezach przy okazji KFG w Krakowie, przed rokiem Mistrzostwa przeniosły się do Warszawy. Druga z rzędu koronacja na ścianie BLOCO wypadła bardzo dobrze.

mpwbu-bloco-2016

Do walki o tytuły stanęło tym razem 26 pań i 43 panów i tak się złożyło, że po emocjonujących półfinałach do finałów, z najlepszymi wynikami zakwalifikowali się ubiegłoroczni mistrzowie: Kasia Ekwińska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

Wieczorna sesja finałowa zapełniła halę przy Jana Kazimierza publiką, która miała okazję fetować narodziny nowej królowej polskich baldów. Krakowianka Ida Kupś po prostu zmiażdżyła rywalki, w imponującym stylu kończąc wszystkie cztery przystawki. Ida prowadziła od początku do końca i już po trzech problemach rozstrzygnęła kwestię tytułu. Co ciekawe aż do „czwórki” poza podium pozostawała obrończyni tytułu, jednak wspaniały występ na ostatniej ścianie dał Kasi srebrny medal. Trzeci stopień podium dla Mileny Poniewozik. Zawodniczka lubelskiej Skarpy, o próbę na bonusie pokonała Gosię Rudzińską.

Wśród Panów trudności drugiego i trzeciego problemu trochę zabiły emocje. Okazało się że skład podium wykrystalizowany już na ścianie numer jeden przetrwał do końca. Mocą błysnął Piotr Bunsch, który na „jedynce” wyprzedził o próbę „Mechaniora”, a dotrzymującego mu kroku Kubę Jodłowskiego zgubił na „trójce”. Dodajmy, że trzecia ścianka miała niefortunnie oznaczony bonus. Nawet jednak przy zaproponowanym oznaczeniu zaliczenie tam bonusa dało by Kubie Jodłowskiemu tytuł Mistrza Polski. No nic – nikt nie powiedział że routesetterka to prosta robota… Na koniec jeszcze obowiązkowy dla medalistów flash na „czwórce” i można było wskakiwać na finezyjnie nakręcone podium. Na szczyt Mistrz z 2009 roku, na drugi stopień faworyt gospodarzy, a na brązowy stopień multi-mistrz, rezydent Bloco – „Mechanior”.

Podsumowując trzeba oddać stolicy, że kolejny raz udźwignęła organizacyjnie imprezę rangi mistrzowskiej. Choć to Krakusi zgarnęli tytuły :)

Mistrzostwa w Warszawie rozstrzygnęły też kwestię Pucharu Polski 2016. Trzy zwycięstwa w czterech startach dały puchar Idzie Kupś. Wśród panów w „generalce” triumfował kolega klubowy Idy z krakowskiej Korony – Adrian Chmiała. Wśród Młodzieżowców puchary dla Antoniny Karczewskiej i Igora Fojcika .

Rafał Nowak

Wyniki Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Boulderingu 2016
BLOCO Warszawa 16-17 grudnia 2016

Kobiety

1. Ida Kupś (KS Korona Kraków) 4T7, 4B5
2. Katarzyna Ekwińska (KW Toruń, GatoWalls) 2T5, 3B6
3. Milena Poniewozik (Pol-Inowex Skarpa Lublin) 1T1, 3B5
4. Małgorzata Rudzińska (Kotłownia Lublin) 1T1, 3B6
5. Kaja Matejek-Zarębska (Warszawa) 3B9
6. Elena Yarova (Wrocław) 2B2

Mężczyźni
1. Piotr Bunsch (KS Korona Kraków) 2T3, 4B6
2. Jakub Jodłowski (KW Warszawa) 2T3, 3B5
3. Andrzej Mecherzyński-Wiktor (Bloco, Reni-Sport Kraków) 2T4, 4B11
4. Kamil Ferenc (KS Korona Kraków) 1T1, 2B4
5. Jakub Główka (UKA Warszawa) 2B2
6. Adrian Chmiała (KS Korona Kraków) 1B1

Młodzieżowcy-kobiety

1. Antonina Karczewska (UKA warszawa)
2. Julia Leonardi (Toruń)

Młodzieżowcy-mężczyźni
1. Igor Fojcik (KS Korona Kraków)
2. Jerzy Laskowski
3. Szymon Pęcikiewicz