Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nowe Drogi 2014: odcinek 2: Nielepice, Dolina Kluczwody i mały dodatek

Ten odcinek remanentów nowych dróg potraktujcie na razie bardziej jako formalność, gdyż praktycznych pożytków wynika z niego niewiele. Wśród 92 nowości w 2014 roku znalazły się bowiem takie, które przechodziłem solo z myślą o późniejszym obiciu. Tak samo zresztą działałem w poprzednich latach – obicia niedługo po tym sfinalizowałem, więc dla środowiska nie było czasoprzestrzennego opóźnienia.


Teraz jest trochę inaczej, bowiem mniej więcej na początku sezonu rozpocząłem eksplorację Góry Chełm w Nielepicach, a prac instalacyjnych nie udało mi się dotąd przeprowadzić. Opisane linie na dwóch niewysokich skałach: Szyszak i Rowerowa będą ubezpieczone, gdyż praktyka z innych kamieni w Nielepicach pokazuje, że nawet krótkie linie (właściwie pionowe buldery), które pozostają nieobite, w niedługim czasie zarastają, a te ubezpieczone są systematycznie wspinane i są czyste. Jak ktoś chce je pokonywać solo to przecież nie ma żadnych przeciwwskazań (sam tak robię w „starych Nielepicach”).
remanent2_jt0003
Dominika Cichy na drodze Gałąź VI.1; Żytnie Skały

Do swoich dróg tradycyjnie zaliczam tylko te powyżej VI-, więc zgodnie z tym paradygmatem na Szyszaku i Rowerowej zrobiłem solo następujące linie:

  • Misiurka VI-
  • Opona VI
  • Przyłbica VI.1/1+
  • Szprycha VI.1+
  • Kapalin VI.1+
  • Pedał VI.2/2+
  • Stahlhelm VI.4.

Szczegółowe topo już możecie znaleźć na www.portalgorski.pl
Także w kwietniu podczas opisywanego w publikatorach Mikro Mityngu Eksploracyjno-Wspinaczkowego w towarzystwie moich przyjaciół z Reni Sportu zakończyłem podstawowy etap eksploracji Żytnich Skał w Dolinie Kluczwody. Na Żytniej IV powstały:

Gałąź VI.1 (3R+ST), współautor: Dominika Cichy; C-Lina VI.3 (4R+ST); Leczenie Kanałowe VI.1 (4R+ST), współautor: Tomasz Mazurek; Plomba VI.2+ (4R+ST); Baranica VI (4R+ST), współautor: Katarzyna Hromek; a na głównym murze na prawo od Moskiewskiej Tiury powstała droga Jutro Będzie Lepiej VI (4R+ST), współautor: Dominika Cichy.

Na samym początku sezonu (9 lutego) w „stylu nielepickim” czyli solo OS zrobiłem też całkiem fajną linię na prawo do Prezentu Urodzinowego w Słonecznych Skałach (Dolina Szklarki) o nazwie Bałwanek Zdobędzie Wiosnę VI.1.

remanent2_jt0009
Bałwanek Zdobędzie Wiosnę VI.1 wiedzie filarkiem na prawo od Prezentu Urodzinowego; Słoneczne Skały


 

Jacek Trzemżalski

www.sport2b.pl

SPORT2B logo_resized_1

Eksplorację wspierają:

beal_dynam_resized_1

Petzl blk logo_resized_1

Logo_NSE_resized_1

friction_logo_1642x976_resized_1

milo-new-blue-cmyk_resized_1

logo trafo_resized_1

Sprzęt udostępniony w ramach projektu Komisji Wspinaczki Skalnej PZA.

logo-pza