Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nowe drogi 2014 Odcinek 4: Czarnorzeki i trudniejsze propozycje

Choć poprzedni rok nie był dla mnie rekordowy jeśli chodzi o ilość nowych dróg w wyższych rejestrach trudności (tzn. od VI.6 w górę) – wciąż pod tym względem rekordowy jest sezon 2008, kiedy wytyczyłem cztery drogi VI.6 i jedną VI.6+) – także w tym przedziale wspinania nie mogę na 2014 rok narzekać. Nie udało się co prawda zamknąć prób na trzech głównych celach sezonu, ale jak to zwykle bywa – nic straconego. Najbardziej cieszy mnie przejście linii Bohemia Rhapsody VI.6+ (10R+ST) na Cygańskiej Turni w Dolinie Brzoskwinki, którą zrobiłem 24 czerwca.


Jest to nie tylko wyrównanie autorskiego poziomu trudności (Facelifting VI.6+ z 2008 roku), ale także zamknięcie rozdziału eksploracyjnego tego sektora skały. Co dla mnie ważne: droga ma ponad 20 metrów długości i siłą rzeczy reprezentuje inny charakter niż parometrowy Facelifting. Stanowi ona połączenie linii La Boheme VI.5+ i wytyczonej w 2014 roku (13 czerwca) Operacji Antropoid VI.6 (8R+ST), która sama w sobie stanowi ciekawe wyzwanie (zaczyna się Baronem Cygańskim). Operacja ma już powtórzenie Łukasza Dudka, który zasugerował wycenę. Łukasz próbował też Bohemian Rhapsody, a w ostatecznym przejściu skutecznie przeszkodziły mu upały. Jego opinia o drodze: „gdyby był choć trochę mniej wygodny rest po dolnym odcinku całość miałaby VI.7”.
Das Boot VI.5+, Czarnorzeki fot. Witold Mikulski
Das Boot VI.5+, Czarnorzeki
fot. Witold Mikulski

Jeszcze na wiosnę (8 kwietnia) uporałem się z projektem na Wodnej Skale Dolinie BrzoskwinkiBodenplatte VI.6 (8R+ST). Początkowo wyceniłem drogę na VI.6+. Opinia Łukasza po próbach wyrażona w słowach „miałeś podstawy”, utwierdziła mnie w rozumowaniu, że nie do końca rozminąłem się z realiami. Szybkie powtórzenie Grzegorza Sowy, który zasugerował nawet mniej niż VI.6, wydaje się wskazywać, że per saldo ta właśnie wycena powinna być właściwa.

Mnóstwo radości przyniosła mi także wspólna z Łukaszem Dudkiem produkcja w moich rodzinnych Czarnorzekach. Wytyczyliśmy tam na Plemniku drogę Podstawowy Kurs Języka VI.6 (4R+RZ). Finalne przejście udało mi się 10 maja – Łukaszowi oczywiście sporo wcześniej. Jest to dla mnie wyrównanie topowych autorskich trudności z Czarnorzek: PZL PXIc VI.6 z 2008 roku, przy czym Kurs Języka stawia wg mnie wyższe wymagania. Wbrew długości – około 10 metrów – droga jest całkiem ciągowa i trzeba wytrzymać trudne buldery do samego końca.

W tych samych Czarnorzekach z różnymi współautorami wytyczyłem jeszcze kilka innych nowości:

  • Leśna Wycieczka VI (4R+RZ);
  • Rower Wodny VI.1/1+ (4R+RZ);
  • Nieograniczona Wojna Podwodna VI.2 (4R+RZ), współautor Tomasz Juszczyk;
  • Itaka VI.2+ (4R+ST), współautor Witold Mikulski;
  • Odyseja 2001 VI.1+ (4R+RZ), współautor Witold Mikulski;
  • Nautilus VI.4 (5R+RZ), współautor Łukasz Dudek;
  • Das Boot VI.5+ (5R+ST), współautor Łukasz Dudek.

Jako ilustrację możecie obejrzeć premierę filmu z Bohemian Rhapsody, zrealizowany przez Maksa Ziębę (wielkie dzięki!) i pokazywaną już produkcję z Kursu Języka, którą przypominam, bo mnie osobiście bardzo się podoba: pokazuje autentyczną radość z pierwszego przejścia… a „lampion” dlatego, że w tym dniu odbywał się w okolicy bieg na orientację i co kilka minut przybiegali zawodnicy z pytaniem, „czy jest tu jakiś lampion” :-)


c.d.n.
Jacek Trzemżalski

SPORT2B logo_resized_1

Eksplorację wspierają:

beal_dynam_resized_1

Petzl blk logo_resized_1

Logo_NSE_resized_1

friction_logo_1642x976_resized_1

milo-new-blue-cmyk_resized_1

logo trafo_resized_1

Sprzęt udostępniony w ramach projektu Komisji Wspinaczki Skalnej PZA.

logo-pza