Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Nowe drogi na Jurze Północnej – Jaskółcza Skała

Są jeszcze na Jurze skałki, które do tej pory nie były eksplorowane. Jedną z nich do użytku oddał Leszek Iwan i Jacek Trzemżalski. Poniżej szczegóły.

Chciałbym serdecznie zaprosić na nowo obitą skałkę w okolicach Żerkowic. Prace nad udostępnieniem prowadziłem  wspólnie z Jackiem Trzemżalskim. Jaskółcza Skała została przygotowana ze środków prywatnych oraz dzięki wsparciu ze strony Trafo Base Camp w Podlesicach. Na skałce znajduje się aktualnie 6 dróg i 2 projekty. Życzę miłego wspinania.

Leszek Iwan

LeszekIwanJaskolcza
Leszek Iwan na drodze Kraniec Świata VI.4 fot. Agnieszka Reńska;
Miejsce: Jura Północna, Żerkowice
Obicie: Leszek Iwan i Jacek Trzemżalski; Październik 2015 – Kwiecień 2016
Opis: Skałka odnaleziona w 2015 roku znajduje się na wzgórzach za Żerkowicami po zachodniej stronie drogi 78 z Kroczyc do Zawiercia. Skała ma wystawę zachodnią zapewniając chłód i cień w upalne dni. Centralna ściana cechuje się litą skałą, szybko wysychającą po opadach. Łatwiejsze drogi ze względu na swój charakter po opadzie mogą pozostać mokre przez dłuższy czas. Główna sciana jest przewieszona z ubogą rzeźbą w postaci obłych dziurek. Na dzień obecny na skale wyznaczono 6 dróg i 2 projekty.
Lokalizacja: 50°30’40.0″N 19°31’35.0″E
jaskolczamapa1
mapa

Dojazd: Jadąc drogą 78 z Kroczyc do Zawiercia należy przejechać przez Żerkowice. Gdy zacznie się podwójny pas ruchu należy poruszać się tym po prawej dla wolniejszych aut. Z drogi 78 skręcamy w prawo za znakiem A-4 niebezpieczne zakręty w nieutwardzaną drogę lokalną. Kontynujem drogą przez las do skrzyżowania leśnych dróg. Tam pozostawiamy samochód i pieszo podążamy dalej w kierunku jazdy. Po 60 metrach powinniśmy skręcić w prawo w wyraźną scieżkę przecinającą małą łąkę. Ścieżka doprowadza pod skałę. UWAGA NA KLESZCZE!

jaskolczamapa2
Topo:
jaskolczatopo1
1. Coś się kończy VI+ Leszek Iwan / Jacek Trzemżalski
2. Ścieki Novigradu VI+ Leszek Iwan / Jacek Trzemżalski
3. Czas Pogardy Projekt
4. Trochę Poświęcenia VI.4 Leszek Iwan / Jacek Trzemżalski
5. Ostatnie Życzenie Projekt
6. Kraniec Świata VI.4 Jacek Trzemżalski / Leszek Iwan
7. Coś Więcej VI.1 Jacek Trzemżalski / Leszek Iwan 8. Coś się zaczyna V+ Agnieszka Reńska