Ponad 70 osób, w tym 50 ze środowiska górskiego spotkało się w poniedziałek (22 września 2014 r.) w Zabrzu, pod ziemią, na głębokości -320 m. Przybyli też himalaista Kurt Diemberger i pakistański wspinacz Karim Hayat. Pretekstem do spotkania w zabytkowej kopalni było otwarcie jubileuszowej wystawy Polskiego Związku Alpinizmu pt. „HIMALAJE, KARAKORUM – OBRAZKI I GŁOSY Z GÓR”.

Otwarcie wystawy fotografii Bogdana Jankowskiego poprzedziły krótkie prelekcje o górach najwyższych. Himalaista Janusz Majer opowiadał o polskich drogach na ośmiotysięcznikach: – Kiedyś, w latach 80., Wojtek Kurtyka rzucił hasło: „na każdym ośmiotysięczniku polska droga” i próbowałem to przedstawić na przykładach – mówi szef programu „Polskie Himalaje”.
Himalaista młodego pokolenia, Kacper Tekieli, opowiadał zaś o wyprawie na Broad Peak Middle (8011 m). Cel główny nie został zdobyty, natomiast 24 lipca 2014 r. Broad Peak (8051 m) zdobyli Agnieszka Bielecka, Marek Chmielarski i Piotr Tomala.

Fot. Grzegorz Gawlik
Spotkanie połączone z otwarciem wystawy w kopalni zorganizowały: Muzeum Górnictwa Węglowego i Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu oraz Fundacja „TWÓJ EVEREST”, która została założona przez dyrekcję tej szkoły – Annę Kaczmarską i Marcina Kłaka. Wydarzenie patronatem objęli PZA i „Taternik”.
Gimnazjum przyjęło imię „Polskich Himalaistów” we wrześniu ubiegłego roku. W szkole tworzona jest izba pamięci, biblioteka górska, organizowane są spotkania tematyczne, a każda klasa ma swojego patrona.
Wiele osób przyjechało na otwarcie wystawy do Zabrza prosto z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, wśród nich Kurt Diemberger i Karim Hayat. Podobnie Małgorzata i Jan Kiełkowscy, którzy podarowali uczniom szkoły sześć tomów „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu”. Swoje książki do szkolnej biblioteki przekazał również Wojciech Brański. Wśród gości byli także tacy, którzy obiecali, że wrócą do Zabrza, na spotkanie z uczniami szkoły. Obecne były również wdowy po himalaistach – Wanda Czok i Izabela Hajzer.

Przyjechał również taternik, speleolog i himalaista Krzysztof Zdzitowiecki wraz z córką Hanną i alpinistą Jackiem Gwiazdą.
Środowisko jaskiniowe reprezentowali głównie grotołazi ze śląskich klubów, w tym m.in. wielokrotna (i aktualna) mistrzyni Polski w technikach jaskiniowych Izabela Włosek, Ewa Libera, Przemysław Włosek, czy Kazimierz Szych, który w tym roku stanął na dnie najgłębszej jaskini świata jako najstarszy człowiek.

Pojawił się Jan Weigel, który w Bielsku-Białej organizuje spotkania i wystawy o tematyce górskiej. Obecni byli Janusz Baranek, Ignacy Nendza oraz wielu innych przedstawicieli śląskich klubów i członkowie zarządu PZA.
Wystawa, przygotowana przez Bogdana Jankowskiego, PZA, redakcję „Taternika” i Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady przy wsparciu Fundacji im. Kukuczki, premierę miała w Lądku Zdroju we wrześniu 2013 r. Od tej pory prezentowana była m.in. w Krakowie, Łodzi, Opolu i Żaganiu.

W Zabrzu, w zabytkowej kopalni Guido będzie można ją oglądać do 20 października, w grudniu zostanie zaprezentowana w Zakopanem.
W 2013 roku r. minęło 110 lat od powstania pierwszej organizacji alpinistycznej w Polsce. W 2014 r. przypada 40. rocznica utworzenia PZA. To właśnie te dwie rocznice stały się okazją do przygotowania wystawy.

Fot. Z archiwum kopalni Guido
Autor fotografii starał się pokazać na nich piękno gór wysokich, ale też cząstkę historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, usłyszeć głosy nieżyjących już ludzi gór…
Renata Wcisło, „Taternik”