Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Obelisk Czarnorzeckie nowości

W ramach projektu „1000 Dróg / 1000 Lines”, podczas kilku tegorocznych wyjazdów na Podkarpacie, zakończyłem pewien etap udostępniania Obelisku na czarnorzeckim Sokolim Grzbiecie, który zaplanowałem jakiś czas temu, a który trwał – mniej więcej licząc – od 1995 roku. Oprócz „gruntownego” odczyszczenia fragmentów skały wymieniłem i dołożyłem asekurację na klasyku Czarnorzek, czyli Alterlandzie VI.4: drodze pamięci Marcina Bartochy. W tej chwili jest na nim 6 wpinek i łańcuch (wspólny z Space Crack VI.5; warto przypomnieć, że ta ostatnia to jedna z najpoważniejszych rys w Polsce – choć nie tradowa). Dołożyłem także łańcuch na szczycie skały, do tej pory skrytym pod roślinnością, gdzie kończy się Sokół Millenium. Odczyściłem i ubezpieczyłem w ogóle nie przechodzoną drogę Kominek Miecia Ganowca VI+, przy czym obecne obicie umożliwia przejście górnej części drogi wprost przerysą bez schodzenia na kant w prawo (stąd podwyższona wycena).

immunitet zajebistosici
Immunitet Zajebistości VI.4+; fot: Tomasz Cygnarowicz

 Jest to bardzo ciekawa linia, która nie wymaga stosowania „technik kominowych”. Wspomnianym kantem wychodzi nowa droga Porampompreo VI.1+, która startuje przewieszoną rampą bez użycia lewej ściany komina. Najbardziej w prawej części skały powstała droga Summermoon VI.1 i aktualnie jest to najwygodniejsze dojście do stanowiska z Wintersun VI.5+, wciąż niepowtórzonej linii autorstwa Łukasza Dudka. Dwie ostatnie nowości to Immunitet Zajebistości VI.4+ oraz Tydzień Na Działce VI.4+ (bez użycia kantu po lewej), które dzielą wspólnego przewieszonego kruksa, ale różnią się startem i końcówką.

Do przejście zostały dwa projekty: o ile Szum Układa Las zdaje się być w zasięgu, to drugi zostawiam dla przyszłych pokoleń. Poniżej znajdziecie aktualne topo skały.

Z innych nowości na Sokolim: osadziłem brakującego ringa na zeszłorocznej nowości Witka Mikulskiego na Dzwonie – prostowaniu Jaja Węża, czyli Wężu Zbrojonym VI.3 (5R+RZ), a także przeczyściłem nieco większość dróg na Jaskółce.

Przy okazji zachęcam do promocyjnego zakupu przewodnika „Podkarpacie” – kto jeszcze nie ma – po wyprzedażowej cenie 25 zł. Automat co prawda się zaciął i wysyła po zamówieniu mailem starą cenę, ale po przelaniu ceny promocyjnej wysyłka będzie zrealizowana wraz z dedykacją, a ponadto mailem otrzymacie podfa z aktualizacją Sokolego Grzebietu i Plemnika. Szczegóły na stronie www.sport2b.pl

jt_przewodnik

Jacek Trzemżalski

https://www.facebook.com/1000lines/

Untitled-4-kopia

Obelisk

obelisk new

1.  Sokół Millenium VI.5/5+ (5R+ST); Jacek Trzemżalski 2013
2.  Szum Układa Las (7R+ST); projekt
3. Space Crack VI.5 (4R+ST); Piotr Poloczek 2006
4. Alterland VI.4 (6R+RZ); droga pamięci Marcina BartochyBogdan Rokosz, Jacek Trzemżalski 2004
5. Projekt (7R+ST); otwarty
6. Kominek Miecia Ganowca VI+ (6R+RZ); Grzegorz Guzik 1995
7. Porampompero VI.1+ (6R+RZ); Jacek Trzemżalski 2016
8. Immunitet Zajebistości VI.4+ (7R+RZ); Jacek Trzemżalski 2016
9. Tydzień Na Działce VI.4+ (8R+RZ); Jacek Trzemżalski 2016
10. Anastasis VI.4+ (3R+RZ); Piotr Kordek, Jacek Trzemżalski 2012
11. Wintersun VI.5+ (4R+RZ); Łukasz Dudek 2013
12. Summermoon VI.1 (4R+RZ); Jacek Trzemżalski 2016