Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Ocalić życie na Evereście – serial Discovery Channel

Simrik Air helicopter pilots, Kathmandu helipad. Left to right; Jason Laing, Bibek Khadka, Surrendra Poudel, Siddartha Gurung, Ananda Thapa (Andy)

Zobacz niezwykły dokument o pilotach ratujących życie wspinaczy, pragnących zdobyć najwyższy szczyt ziemi.

Premiera: niedziela, 19 lutego o godz. 10:00 na Discovery Channel

Manang Air B3 helicopter coming in to land at Lukla helipad, piloted by Ryan Skoreki.
Manang Air B3 helicopter coming in to land at Lukla helipad, piloted by Ryan Skoreki.

Mount Everest – po tybetańsku Czomolungma, czyli Bogini Matka Śniegu. Królowa wszystkich szczytów w Himalajach, dach świata. Obiekt marzeń wielu śmiałków pragnących stanąć na tym najwyższym szczycie Ziemi. Co roku setki wspinaczy i Szerpów próbuje zmierzyć się z tą górą. Jednak 1 na 10 osób, które chcą dotrzeć na wierzchołek – może stracić życie. Kiedy nie ma już nadziei i sprawy przyjmują tragiczny obrót, aby przetrwać, mogą zrobić tylko jedno. Składają swój los w ręce elitarnej i wielonarodowej grupy pilotów helikopterów latających na dużych wysokościach. Ekipy ratownicze, ryzykując swoim życiem, walczą z czasem i stale zmieniającymi się warunkami pogodowymi, aby nieść pomoc wspinaczom. Oglądaj sześcioodcinkowy serial dokumentalny OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE, pokazujący bohaterskie akcje ratownicze, już od 19 lutego o godz. 10:00 tylko na Discovery Channel.

Stalowe nerwy, stoicki spokój, wielka odwaga i niezwykłe umiejętności sterowania helikopterami na dużych wysokościach. To cechy pilotów, bohaterów dokumentu OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE, pracujących w zespołach ratowniczych na terenie Nepalu, w okolicach najwyższego ośmiotysięcznika na świecie. Już rok po trzęsieniu ziemi, które w kwietniu 2015 r. zebrało żniwo w postaci prawie 9.000 tysięcy ofiar oraz po lawinie, która zeszła z Mount Everest, gdzie zginęło 19 kolejnych osób, amatorzy wspinaczki powrócili na najwyższy szczyt świata.

W 2016 roku najwyższą górę Ziemi próbowało zdobyć setki wspinaczy i poszukiwaczy przygód wraz z towarzyszącymi im Szerpami. To trudna i śmiertelnie niebezpieczna przygoda. Margines błędu decydujący o losach miłośników gór jest tu naprawdę niewielki i nawet najbardziej doświadczeni himalaiści oraz Szerpowie nie są w stanie do końca przewidzieć, co ich spotka w drodze na szczyt. Trudne i zmienne warunki atmosferyczne zarówno latem, jak i zimą, ogromny wysiłek fizyczny towarzyszący wspinaczce, wymagają bardzo dobrego przygotowania i nie lada kondycji. Ale największym zagrożeniem dla wspinaczy jest choroba wysokościowa. Może ona prowadzić do obrzęku płuc i mózgu, czyli stanów bezpośrednio zagrażających życiu. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla wspinaczy jest natychmiastowa pomoc i przetransportowanie chorego do szpitala. Wówczas na ratunek ruszają piloci, którzy potrafią poruszać się maszynami na dużych wysokościach. Latają oni helikopterami B3, znanymi ze swoich doskonałych osiągnięć i możliwości w terenach takich jak okolice Mount Everest. Maksymalna wysokość na jaką mogą się wznieść to 7000 m. Zawód ten należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie, a emocjonalny balast towarzyszący tej pracy jest nieporównywalny z niczym innym.

British doctor Alexander Kumar and Lakpa Sherpa assist a local elderly lady suffering from servere stomach pains at Lukla hospital helipad. Rescue flight flown by Manang pilot Ryan Skorecki.
British doctor Alexander Kumar and Lakpa Sherpa assist a local elderly lady suffering from servere stomach pains at Lukla hospital helipad. Rescue flight flown by Manang pilot Ryan Skorecki.

W programie OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE zobaczymy niezwykłe akcje wielonarodowego zespołu pilotów, do którego należą Nepalczycy: Kapitan Siddartha Gurung (lat 41), Surendra Paudel (lat 35) i Ananda ‘Andy’ Thapa (30 lat), Nowozelandczyk – Jason Laing (lat 48), Szwajcar – Lorenz Nufer (lat 42) i Amerykanin – Ryan Skorecki (lat 42). Biorą oni udział w działaniach ratujących wspinaczy w krytycznych sytuacjach: z odmrożeniami, chorobą wysokościową, obrzękiem płuc czy poturbowanych po upadkach z dużej wysokości. Zobaczymy też niezwykle niebezpieczną i ryzykowną akcję z użyciem długiej liny (tzw. long line rescue). „Kiedy dostaję telefon i informację, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy i wkrótce może umrzeć, staję się niecierpliwy, muszę już, natychmiast ruszać. W akcji ratunkowej z udziałem długich lin zawsze istnieje kilka niebezpiecznych elementów, które stale należy kontrolować. Trzeba myśleć o wielu aspektach jednocześnie, takich jak stan poszkodowanych, czy warunki pogodowe – wiatr, widoczność oraz zasób paliwa, tlenu, a także bezpieczeństwo załogi ratowników. Jest niebezpiecznie. Za każdym razem może to być prawdziwa katastrofa. Dlatego po udanej akcji czuję wielką ulgę. Ale pracuję z bardzo dobrą ekipą. Naprawdę cieszy mnie, że mogę w tym uczestniczyć” – mówi Jason Laing, pilot z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Simrik Air helicopter pilots, Kathmandu helipad. Left to right; Jason Laing, Bibek Khadka, Surrendra Poudel, Siddartha Gurung, Ananda Thapa (Andy)
Simrik Air helicopter pilots, Kathmandu helipad. Left to right; Jason Laing, Bibek Khadka, Surrendra Poudel, Siddartha Gurung, Ananda Thapa (Andy)

Ekipa produkcyjna była na miejscu dokładnie rok po trzęsieniu ziemi, które zrujnowało ten region w 2015 r. Uczestniczyła w działaniach ratunkowych po ponownym otworzeniu szlaku dla wspinaczy. Materiał zdjęciowy realizowany przez 19 filmowców nagrywany był przez trzy miesiące. Aby móc pracować w bazie i powyżej niej, każdy członek zespołu musiał przejść 12-dniową aklimatyzację. Do czterech helikopterów B3 przymocowano po 6 kamer GoPro, co umożliwiło dokładne sfilmowanie podejmowanych przez ratowników działań. Do każdej grupy wspinaczy przypisano czterech operatorów kamer. Dwóch z nich to doświadczeni himalaiści, którzy byli już wcześniej na Mount Everest.

Serial dokumentalny OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć kulisy pracy pilotów i ekip ratowniczych, unikalne i przepiękne zdjęcia oraz prawdziwe akcje prowadzone w najbardziej nieprzyjaznym i niebezpiecznym dla człowieka rejonie na Ziemi. Premierowy odcinek programu w niedzielę, 19 lutego o godz. 10:00 tylko na Discovery Channel.

OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE W TECHNOLOGII VIRTUAL REALITY (VR)

Po raz pierwszy w historii widzowie Discovery mogą podążyć na Mount Everest w wirtualnej rzeczywistości Discovery Virtual Reality (VR):
http://www.discoveryvr.com/watch/route-to-everest
http://www.discoveryvr.com/watch/most-dangerous-airport-in-the-world

Materiał nakręcony kamerami VR przymocowanymi do helikopterów umożliwia widzom wirtualną wędrówkę na Mount Everest. Są to wyjątkowe i unikalne zdjęcia. W miarę zbliżania się do góry można podziwiać zmieniający się krajobraz i wyniosłość szczytu. Ponadto pilot z pomocą grafików, wskazuje i opowiada widzom o mijanych, charakterystycznych miejscach w drodze na wierzchołek góry. Jest to niesamowite wrażenie i doznanie. Pozwala poczuć się, jakby siedziało się obok pilota. Drugi materiał VR koncentruje się na lotnisku Lukla, które jest najniebezpieczniejszym obiektem tego typu na świecie.

Simrik Air pilot Surrendra Poudel flies his helicopter on a rescue mission over Everest Base Camp, Nepal.
Simrik Air pilot Surrendra Poudel flies his helicopter on a rescue mission over Everest Base Camp, Nepal.

materiały: Biuro Prasowe Discovery