Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Ojciec chrzestny „Taterniczka” (dzisiejsze „Góry”) Krzysztof Kozłowski spoczął na Cmentarzu Salwatorskim

pogrzeb 3
W miniony piątek (5 kwietnia 2013 r.) na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie pochowany został Krzysztof Kozłowski (1931-2013), pierwszy „niekomunistyczny” minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (w latach 1989-1991). Zmarł 26 marca 2013 r. w Krakowie.

Krzysztof Kozłowski był w młodości, o czym jego biogramy drukowane i dostępne w sieci zwykle milczą, taternikiem i członkiem Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Sztuki wspinaczkowej w Tatrach uczył się on w 1953 r. pod okiem Jana Józefa Szczepańskiego (1919-2003),  autora cenionego eseju „Uwagi o górskiej śmierci” (1977).  Zaliczył wtedy m.in. drogę Świerza na Pośrednim Mięguszowieckim, filar Grońskiego na Żabiej Turni Mięguszowieckiej, drogi zachodnią ścianą Niżnych Rysów, północną Mięguszowieckiego, północno-zachodnią Żabiego Niżnego. Uczestniczył też wtedy, przy boku Szczepańskiego, w akcji ratunkowej na Orlej Baszcie, skąd zwieźli młodą przemoczoną dziewczynę, której chłopak spadł w czasie próby zejścia w stronę Pięciu Stawów.  (Ostatnio ten element biografii Kozłowskiego przypomniał Krzysztof Burnetko na swoim blogu wpisem „Górski „Kozioł”„).

Przyjacielem górskim Krzysztofa Kozłowskiego był, zmarły 11 dni wcześniej, Marek Tarnowski (26.01.1932-15.03.2013), „Hrabia”, również członek KW Kraków, który w 1956 r. „jako bodaj pierwszy Polak kończy Ecole Nationale de Ski et d’Alpinisme w Chamonix”  (zob. wpis K. Burnetki  „Hrabia gór„).

Mało znanym faktem jest też to, że Krzysztof Kozłowski był „ojcem chrzestnym” „Taterniczka”, wspinaczkowego perioryku wydawanego przez lata w Krakowie, który w 1991 r. przekształcił się w dzisiejsze „Góry”. Kozłowski jako członek KW Kraków i „normalny” dziennikarz przewodził komisji konkursowej, która przed 55 laty, z wielu propozycji wybrała ten właśnie tytuł dla biuletynu wydawanego przez krakowski Klub Wysokogórski. I pod nazwą „Taterniczek” czasopismo to ukazywało się przez ponad 30 lat. Dopiero w 1991 r. zmieniło ono nazwę na „Góry”.

Nad grobem Krzysztofa Kozłowskiego pożegnał Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister spraw wewnętrznych, w przeszłości również krakowski taternik.

W uroczystym pogrzebie Krzysztofa Kozłowskiego udział wzięli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i były premier Tadeusz Mazowiecki.