Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Ola Dzik – „Zimowa wyprawa na Noszak” spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór

Kolejne spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór.
Najświeższa relacja z gór wysokich. Ola Dzik po raz pierwszy opowie o zakończonej,
dosłownie przed chwilą, zimowej wyprawie na leżący w afgańskim Hindukuszu Noszak (7492m n.p.m.). Wyprawa odbyła się w styczniu i lutym 2014 r.. Wzięli w niej udział oprócz autorki prezentacji także: Robert Róg, Hubert Krzemiński oraz Rosjanin Oleg Obrizan.

Noszak - fot. Ola Dzik (1)
Noszak fot. Ola Dzik

Noszak to najwyższy szczyt Afganistanu i drugi co do wysokości szczyt w Hindukuszu. To pierwszy szczyt siedmiotysięczny zdobyty zimą przez człowieka. Dokonali tego w 1973 roku Polacy – Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski,  rozpoczynając w ten sposób erę wspinaczek na najwyższe góry świata. Do tej pory ich wyczyn nie został powtórzony, na szczycie zimą nie stanęła też jak dotąd żadna kobieta. Tegoroczna wyprawa z uwagi na ciężkie warunki pogodowe zdołała dotrzeć do wysokości 6300 m n.p.m.

Noszak - fot. Ola Dzik (3)
Noszak fot. Ola Dzik

Ola Dzik – alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu www.bluemu.pl.  Na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035m n.p.m.) oraz zdobycie jako pierwsza kobieta z Polski jednej z najniebezpieczniejszych gór świata – Piku Pobiedy (7439m n.p.m.). Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), zyskując bardzo ceniony w środowisku wspinaczkowym tytuł „Śnieżnej Pantery”. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę prestiżowych zawodów Elbrus Race. Otrzymała wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas 13. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy 2010″. Podczas 14. edycji „Kolosów” w roku 2012 otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Zawady. Z sukcesami uprawia skialpinizm (mistrzostwo Polski, Puchar Polski). Startuje także w rajdach przygodowych, maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych. Strona: www.ola-dzik.pl.

OlaDzik - GasherbrumII - fot. M.Chytrykova (1)
OlaDzik GasherbrumII fot.M.Chytrykova

Ola Dzik w czerwcu 2013 r. kierowała 19-osobową wyprawą (International Nanga Parbat Expedition 2013) składającą się ze wspinaczy z dziewięciu krajów, której celem było zdobycie Nanga Parbat (8126 m.n.p.m.). Niestety 22 czerwca doszło do tragedii, kiedy grupa uzbrojonych mężczyzn dotarła do bazy i zabiła 11 osób. Kilkudziesięciu wspinaczy, było wtedy w trakcie akcji górskiej, co ocaliło ich od śmierci. Jednakże tragedia dotknęła również grupę Oli Dzik, ponieważ Litwin Ernest Marksaitis, który pozostał w bazie ze względu na drobne dolegliwości żołądkowe, znalazł się wśród tych 11 zamordowanych osób. Było to dla alpinistki bolesne doświadczenie.

Spotkania w ramach Klubu Miłośników Gór organizuje Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl i Agencja EXTREME www.agencjaextreme.pl.