Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Parkowanie w Podzamczu – aktualna sytuacja

W ostatnim czasie w popularnym Podzamczy nastąpiły spore zawirowania w kontekście parkowania w okolicach skał. Poniżej przedstawiamy miejsca polecane, odradzana i zakazane.
podzamcze
Jest to stan z 1 lipca 2015, ponieważ sytuacja jest dość dynamiczna może ona wkrótce ulec zmianie, o czym z pewnością poinformujemy.
Obecnie nadspodziewanie duży ruch turystyczny na obszarze Podzamcza (Lewe / Strażnica GB i Prawe / Zamek) należy ocenić jako niezbyt korzystny dla środowiska wspinaczkowego. Możemy się spodziewać dalszych ograniczeń w ruchu pojazdów mechanicznych, a co za tym idzie parkowania.
Na początek miejsca zakazane:
 • polanka pod Gołębnikiem – obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu, parkowanie tam odbierane jest przez okolicznych mieszkańców bardzo negatywnie
 • polanka pod parkiem linowym – teren prywatny, obecnie są tam wypasane konie,
 • Zapad – jakikolwiek dojazd samochodem itd.. w pobliże oraz pod sam Zapad
 • wjazd na polanę z Adeptem od strony ulicy Zamkowej (od bramy zamku, przy murze)
 • wjazd pod Adepta powyżej linii lasu – dotyczy to również przecinki od Sceny pod skały na lewo od Zakonnika
Odradzane (parkowanie nie jest bezwzlgędnie zakazane, jednak stawiając tam samochód robicie to na własną odpowiedzialność):
 • przejazd ulicą Birowską od Zuzanki pod Górę Birów – sytuacja nie jest do końca wyjaśniona. Istniej duże prawdopodobieństwo, że przejazd zwartą częścią ulicy Birowskiej przeszkadza mieszkańcom. Nie można wykluczyć opcji, że pułapki przebijające opony na drodze szutrowej będą się nadal pojawiały.
 • parking tradycyjny pod Górą Birów – obecnie teren objęty nieformalną opłatą parkingową przez osobę podającą się za właściciela działki. Brak legitymacji do prowadzenia działalności gospodarczej (w tej chwili), brak fiskalizacji pobieranych opłat (również brak kasy fiskalnej). Parking nie ma statusu dozorowanego zatem auto pomimo opłaty zostawiamy na własne ryzyko. W tym miejscu miały miejsca przebicia opon w samochodach, których właściciele wnieśli stosowną opłatę parkingową. Ryzyko parkowania w tym miejscu jak i dojazdu należy ocenić jako bardzo wysokie (!).
Dozwolone (jednak nie oznacza to, że są one całkowicie bezpieczne):
 • Łączka w okolicy Adepta. Dojazd ulicą Dąbrowskiego również o ile nie pojawi się w przyszłości jakiś zakaz przy samym wjeździe na tzw 'Scenę’ (przecinka pod Adepta). Nie wolno parkować na gruntowej części ulicy Dąbrowskiego (wąsko!)
 • Suchy Połeć – vis a vis dobry parking dla SP i GB (gospodarstwo agroturystyczne 'Skalny’) i okoliczne. To miejsce mozna polecić jako bezpieczne jest to obecnie najlepsza opcja dla wspinaczy planujących działania na Górze Birów.
 • parking pod Rzędową (dzielnica Bzów droga utwardzona w kierunku Karlina) – parkowanie dozwolone przy drodze. Nie należy parkować na polach ani na nie zajeżdżać jedną stroną auta.

Dojazd pod Cimy i Gran Kapelusza, ogólnie prawe Podzamcze i Gołębnik, Okręt: 

 1. parking Hotelu 501 – dojazd ulicą Bonerów (dawniej ul.Szlak)
 2. miejsca parkingowe w górnej części ul. Krakowskiej – pomiędzy ostatnim domem, a krzyżem
 3. parkingi płatne, dozorowane na ulicy Krakowskiej i w okolicy – jest ich bardzo dużo. Te należałoby ocenić jako najbezpieczniejsze!

podzamcze2

źródło: D. Piętak