Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Pasja Gór – udało się zebrać fundusze na pomnik zmarłych alpinistów!

„Pasję Gór” poparły setki darczyńców. Dzięki nim w Katowicach stanie pomnik tragicznie zmarłych alpinistów

 Tydzień temu zakończyła się crowdfundingowa zbiórka na budowę pomnika dla siedmiu tragicznie zmarłych alpinistów z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Udało się! Pomysł wsparło 362 darczyńców, ofiarowując w sumie 40 055 złotych.

 To więcej niż planowaliśmy zebrać. Kwotą niezbędną do tego, aby dopiąć budżet tego przedsięwzięcia było bowiem 30 tysięcy złotych

podkreśla Krzysztof Modliszewski, wiceprezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

POMNIK naglowek

Zbiórka prowadzona była przez 45 dni na internetowym portalu „Polak Potrafi”. W jej promocję zaangażowali się znani alpiniści – Artur Małek, Janusz Majer, Ignacy „Walek” Nendza i Janusz Gołąb. Akcję poparła Martyna Wojciechowska i Kinga Baranowska. Informacja o zbiórce dotarła do wszystkich mediów regionalnych na Śląsku oraz branżowych tytułów poświęconych wspinaczce i górom. Członkowie KW Katowice namawiali również do wsparcia projektu uczestników festiwali górskich w Żywcu i Szczyrku.

W trakcie trwania zbiórki radni miasta Katowice przyjęli uchwałę dającą „zielone światło” do budowy pomnika na terenie Parku Kościuszki w Katowicach. Wcześniej gmina obiecała również wesprzeć budowę pomnika kwotą 40 tysięcy złotych.

W tej chwili oczekujemy jeszcze na wydanie przez Urząd Miasta pozwolenia na budowę. Wszystkie pozostałe formalności są już dopełnione. Gotowy jest projekt pomnika i trwają już także same prace przy obróbce kamieni, z których składać się będzie obelisk

mówi Krzysztof Modliszewski.

Pomnik tworzyć będzie siedem nałożonych na siebie kamiennych bloków. Na każdym z nich znajdzie się podobizna jednego z tragicznie zmarłych alpinistów katowickiego Klubu Wysokogórskiego: Henryka Furmanika, Andrzeja Hartmana, Rafała Chołdy, Jana Nowaka, Mirosława „Falco” Dąsala, Jerzego Kukuczki i Artura Hajzera. Członkowie Klubu mają nadzieję, że obelisk powinien być gotowy na wiosnę przyszłego roku.

wizualizacja

– To będzie miejsce, gdzie rodziny i bliscy tych alpinistów będą mogli zapalić znicze, powspominać ich, pomodlić się i oddać im cześć – wyjaśnia Ignacy „Walek” Nendza, wieloletni instruktor Polskiego Związku Alpinizmu i działacz KW w Katowicach.