Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Pete Whittaker samotnie (z liną) na El Capitan w 20 godzin i 6 minut

Pete na "Hardest move on Rock" © Dustin Moore

Pete Whittaker, którego większość z nas kojarzy z „Wide Boyz”, czyli z pokonywaniem przeróżnych rys i przerys na  całym świecie (także w Polsce), zaczął działać w wielkich ścianach. Nie musieliśmy długo czekać a Pitt dokonał bardzo ciekawego przejścia w Yosemitach. Pokonał El Capitan samotnie, z asekuracją w zaledwie 20 godzin i 6 minut wspinając się 32 wyciągowym Freeriderem 5.12d (który ma także Polskie klasyczne przejście). Wcześniej tylko 2 osoby pokonały El Capa w tym stylu – Stephane Perron potrzebował na to 7, a Jorg Verhoeven 4 dni.

Pete na "Hardest move on Rock" © Dustin Moore
Pete na „Hardest move on Rock” © Dustin Moore

Pete rozpoczął wspinaczkę o 15:02 w środę, a zakończył o 11:08 w czwartek. Słynny „Hardest move on Rock” – trickowy ruch  na 12 wyciągu pomiędzy Heart Ledges and Lung Ledge. za 5.11c (7a) pokonał po 3.5 godzinach wspinania. Freerider to droga, którą Brytyjczyk wyjątkowo sobie upodobał. W 2014 roku przeszedł ją flashem!

Pete tak skomentował swoje przejście dla UKC:
„Na szczycie byłem całkiem wykończony. Bardzo trudno było pogodzić operacje linowe, logistykę, czyszczenie wyciągów i małpowanie z pokonywaniem trickowych wyciągów. Byłem bardzo zmotywowany, żeby pokonać ścianę samotnie. Czuję, że pracowałem naprawdę ciężko, ale lubię ciężko pracować.

źródło: UKC