Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

PHZ – wieści z Broad Peak BC

21 czerwca, po 6 dniach trekkingu dotarliśmy do bazy pod Broad Peak’iem.

Trekking przebiegał sprawnie, pierwszego dnia słońce dało nam trochę w kość,na szczęście w czasie kolejnych dni pogada nam sprzyjała i umiarkowane zachmurzenie sprawiało, że temperatura w czasie marszu była bardzo przyjemna. W czasie niecałego tygodnia amplituda temperatur sięgnęła mniej więcej 50oC. W Jula, na pierwszym noclegu po wyruszeniu z Askole, temperatura w południe sięgnęła 43 st. C, już na Concordii, 4 dni później i 1500 metrów wyżej, temperatura powietrza spadła w nocy do -5o st. C.

f_kukuczki_bp_middle
Droga na BP Middle fot. fundacja Kukuczki

W czasie trekkingu wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak dzieliły mesę, w której siłą rzeczy było gwarnie i wesoło. 130 tragarzy oraz kilkanaście mułów przetransportowało około 4 tony ładunków, niezbędnych do zorganizowania życia w bazach pod Broad Peak i K2 na niecałe 2 miesiące.

Od wczoraj trwa organizacja bazy – naszego domu na najbliższych kilka tygodni. Oprócz wybudowania platform pod indywidualne namioty uczestników wyprawy, musimy zadbać o wybudowanie magazynu, inwentaryzację zapasów oraz sprzętu, łączność radiową i zewnętrzną. Ponadto, budujemy małą elektrownię słoneczną, która ma zapewnić zasilanie urządzeń komunikacyjnych i światło w
mesie. Przygotowujemy trasery oraz wykonujemy szereg innych drobnych prac gospodarczych.

Pogoda w bazie nie jest zbyt zachęcająca, mamy spore zachmurzenie, trochę wiatru, oraz opad śniegu, niemniej jednak planujemy w celu zarówno towarzyskim jak i aklimatyzacyjnym wybrać się po lunchu do bazy pod K2 położonej około 200 metrów wyżej.

Pozdrawiamy serdecznie, członkowie wyprawy PHZ na Broad Peak 2014.

Agna Bielecka

źródło: Polski Himalaizm Zimowy