Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Pierwsze powtórzenie „Proszę się wspinać” X- na Kościelcu

Prawdopodobnie pierwszego powtórzenia doczekała się droga wytyczona w 2009 roku przez Marcina Gąsienicę-Kotelnickiego i Darka KałużęProszę się wspinać na Kościelcu. Jest to cztero wyciągowa droga wyceniona na X- .Dokonali tego Wojtek Gąsienica-Roj i Jędrek Baranowski.

wojtekgasienicarojjaroniec
Wojtek Gąsienica-Roj fot. Julita Chudko

Wojtek tak skomentował pokonanie tej linii na 8a:

Prawdopodobnie pierwsze powtórzenie drogi otworzonej w sierpniu 2009 roku przez Marcina Gąsienicę-Kotelnickiego i Darka Kałużę,wyzwaniem oprócz trudności technicznych jest asekuracja złożona między innymi z haków pamiętających jeszcze pierwsze hakowe przejście Mirosława Króla z 1992 roku. Na szczęście te bardziej skorodowane straszą w stosunkowo łatwym terenie, w trudnościach haki są solidne, niektóre pokryte farbą, uderzane młotkiem wydają ten charakterystyczny wysoki metaliczny ton świadczący o ich pancerności :) Podczas przejścia dobiliśmy dwa haki i dorzuciliśmy dwie pętle tak więc można śmiało napierać już tylko z ekspresami, jedynie stanowisko nad okapem jakby trochę przestarzałe i wymaga wzmocnienia.

Najtrudniejszy, trzeci, wyciąg prowadził Wojtek Gąsienica-Roj. Na zrobienie X- (VI.5+) potrzebował trzech prób. Pozostałe wyciągi padły w stylu OS.

źródło: 8a.nu