Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Pierwsze zawody we wspinaczce sportowej z kalendarza PZA 2018 za nami!

Miniony weekend otworzył tegoroczną rywalizację pucharową we wspinaczce sportowej w konkurencji prowadzenie. Gospodarzami pierwszych zawodów pod patronatem PZA w nowym sezonie startowym było Centrum Wspinaczkowe Klif w Tarnowskich Górach. Ze specjalnie przygotowanymi na tą okazję drogami zmagało się aż pięć kategorii wiekowych, od młodzików po seniorów. W związku z najnowszą zmianą organizacyjną, zawodnicy w kategorii młodzików, dołączyli do Pucharu Polski juniorów i juniorów młodszych. Te trzy grupy walczyły o jak najlepsze miejsca przez całą sobotą, a w niedzielę zostali wyłonieni zwycięzcy w kategoriach młodzieżowców i seniorów. Mimo obaw wielu osób w związku z powrotem płatnych licencji zawodniczych i formalnościami z tym związanymi, nie okazało się to problemem i zawodnicy licznie stawili się na starcie w Tarnowskich Górach.

Pierwszego dnia rywalizacji, na listach startowych pojawiło się aż 91 nazwisk! Gorzej wyglądała frekwencja drugiego dnia w najstarszych kategoriach wiekowych, czyli wśród młodzieżowców i seniorów, chęć startu wyraziło łącznie 18 osób, z czego większość stanowili młodzi zawodnicy zaczynający dopiero swoją przygodę w rywalizacji seniorskiej. Konstruktorzy dróg mieli podczas przygotowywania tych zawodów do dyspozycji chwyty i struktury, wykorzystane podczas zeszłorocznego The World Games we Wrocławiu. Zdecydowanie urozmaiciły one wspinanie na ścianie Klifu, gdyż mimo że jest ona wysoka na około 15 metrów, to dużą część stanowią pionowe odcinki.

Team routsetterski stanął na wysokości zadania kręcąc ciekawe drogi, mające zdecydowanie pozytywną opinię wśród zawodników, jednakże w niektórych przypadkach, o wynikach medalowych, przez wyniki ex aeuqo, musiał zadecydować czas przejścia.
Nad przebiegiem całej rywalizacji czuwali: sędzia główny Rafał Kanowski, główny konstruktor dróg Michał Łodziński i odpowiedzialny za całe zawody z ramienia organizatora Tomasz Pąchalski.

Skrócone wyniki zawodów:
Seniorzy i seniorki:

1. Ferenc Kamil (KS Korona) i Rudka Maja (KS Korona)
2. Pęcikiewicz Szymon (KW Bielsko-Biała) i Kałucka Natalia (KU AZS PWSZ Tarnów)
3. Malinowski Olaf (Pol-Inowex Skarpa Lublin) i Poniewozik Milena

Młodzieżowcy mężczyźni i kobiety:
1. Puźniak Mateusz (Wrocławski Klub Wysokogórski) i Celusta Angela
2. Kieraga Adrian (Pol-Inowex Skarpa Lublin) i Chrząszcz Wiktoria (KS Sportiva Tarnów)
3. Pawłowski Błażej (KW Warszawa)

Juniorzy i juniorki:
1. Ziętek Jakub (KW Bielsko-Biała) i Rudka Maja (KS Korona)
2. Malinowski Olaf (Pol-Inowex Skarpa Lublin) i Kałucka Natalia (KU AZS PWSZ Tarnów)
3. Fronczak Maciek (KW Warszawa) i Malec Matylda (KW Kraków)

Juniorzy młodsi i juniorki młodsze:
1. Salach Piotr i Klimaszewska Marta (KW Toruń)
2. Oleszczuk Piotr (KW Warszawa) i Janecka Bianka (KW Częstochowa)
3. Sobański Konstanty (KW Warszawa) i Ciechanowska Martyna (Stowarzyszenie GTW)

Młodzicy chłopcy i dziewczynki:
1. Niźnik Piotr (Bełchatowski Klub Wysokogórski) i Ciechanowska Milena (Stowarzyszenie GTW)
2. Dąbrowski Szymon i Marciniak Daria (KS Skarpa Bytom)
3. Dudek Tomasz (KW Częstochowa) i Wachnicka Weronika

Były to pierwsze pucharowe zmagania w tym roku. Kolejne, otwierające tym razem cykl juniorskich zawodów w konkurencji na czas, już 10 marca w Sosnowcu. Kalendarz imprez PZA w 2018 roku, jest już prawie pełen. Najważniejsze zawody juniorskie, czyli Mistrzostwa Polski, odbędą się w Sosnowcu – 19.05 (prowadzenie), Tarnowie – 20.05 (czas), Warszawie – 10.06 (bouldering) oraz nowa pozycja w kalendarzu – trójbój, w Krakowie na przełomie czerwca i lipca. W seniorskim kalendarzu wciąż brakuje Mistrzostw Polski w prowadzeniu, nie ma również zawodów w trójboju. Rywalizacja o mistrzowskie medale w kategoriach seniorów i młodzieżowców w konkurencji na czas odbędzie się w Tarnowie (20.05), a w boulderingu w Gdańsku (12-13.10).

Pełny kalendarz zawodów PZA 2018: http://pza.org.pl/sport/kalendarz-imprez-2018

Szczegółowe wyniki zawodów w Tarnowskich Górach: http://pza.org.pl/news/news-sport/wyniki-szczegolowe-pucharu-polski-sim-mjijm-w-tarnowskich-gorach

Monika Prokopiuk