Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Pik Kosmos 2014 – Wyprawa na granicę kosmosu

logopikkosmos

Już wkrótce rusza wyprawa eksploracyjna na Pik Kosmos, Brytan objął ją patronatem medialnym, zachęcamy do zapoznania się z celem i założeniami wyjazdu.

Strona wyprawy: http://kosmos2014.kw.krakow.pl/

Profil wyprawy na FB: https://www.facebook.com/WyprawaKosmos2014

Termin

27.07.2014 – 31.08.2014

Uczestnicy

Wyprawa organizowana jest z ramienia Klubu Wysokogórskiego Kraków oraz przez markę odzieżową Climbe.

Wszyscy uczestnicy wyprawy  należą do KW Kraków i od wielu lat aktywnie wspinają się w górach wysokich. Są to: Wojciech Anzel, Jakub Gałka, Katarzyna Kowalska (climbe.pl), Hubert Lipczyński, Bogumił Pawlak, Piotr Picheta (climbe.pl), Radosław Robak

Cel wyprawy eksploracyjnej

  1. Pierwsze wejście / pierwsze polskie wejście na drugi pod względem wysokości szczyt w paśmie południowo-zachodnim Kokszał Tau, o nazwie Pik Kosmos (zwany też: Pik Schmidta; 5942 m).
  2.  Eksploracja i wspinaczka na okoliczne dziewicze pięciotysięczniki.
  3. Sporządzenie dokumentacji zdjęciowej i nakręcenie materiału filmowego (zob. filmy z poprzednich wypraw: Nocny Motyl (http://vimeo.com/21585655), Sath Marau – Seven Killed (http://vimeo.com/63463189).
  4. Akcja górska może być prowadzona z dwóch potencjalnych lodowców (Pal’gov lub Grigor’ev).
Mapka z zaznaczonym Koksza Tau
Mapka z zaznaczonym Koksza Tau
Pik Kosmos pnocna ciana i moliwe warianty wspinaczki
Pik Kosmos pnocna ciana i moliwe warianty wspinaczki

Mapa graniowa

1-mapa graniowa Koksza Tau wyedytowana
Mapa graniowa Koksza Tau

Status Piku Kosmos –  „Pierwsze wejście” 12 sierpnia 1998 roku

Szczyt po raz pierwszy „atakowany” był 12 sierpnia 1998 roku przez Igora Korsunowa i Walerego Bojkę* [zob. Kiełkowska Małgorzata, Kiełkowski Jan (red.): Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu. Tom II, Góry Azji], i według rosyjskich źródeł został zdobyty. Nie mniej, wokół tego wejścia narosło sporo kontrowersji, które mogą stanowić podstawę do zakwestionowania pierwszego wejścia. Opinię tą podziela również Jerzy Wala, który stwierdza (po analizie źródeł, m.in. na stronie rosyjskiego klubu Chernogolovka, organizatora tej wyprawy), że Rosjanie rozwiązali północną ścianę, ale nie weszli na wierzchołek.

                Przebieg wydarzeń z 1998 roku (źródło: Klub Alpinistyczny Chernogolovka)

12 sierpnia 1998 roku Rosjanie atakują północną ścianę. W akcji biorą udział co najmniej dwa zespoły. Koło południa jeden zespół pokonuje ścianę i wychodzi na łatwą grań prowadzącą na wierzchołek Piku Kosmos (ok. 100 – 150 m „łatwego” terenu). Niestety drugi zespół ulega wypadkowi w lawinie seraków, w wyniku czego akcja górska zostaje przerwana. Pierwszy zespół wycofuje się (nie osiąga wierzchołka) i dołącza do akcji ratunkowej. Dwa dni później zostaje podjęta decyzja o zakończeniu wyprawy.

Po powrocie do kraju, mimo braku wejścia na szczyt, Rosjanie uznają górę za zdobytą, twierdząc, że: wspinacze byli już poza wszelkimi trudnościami, wejście na szczyt łatwą granią nie stanowiło żadnego problemu, a prowadzona akcja ratunkowa miała ponad wszystko priorytet.

*Inne źródło podaje, że wypadkowi uległ właśnie Igor Korsunow (Korsun),  który w wyniku doznanych obrażeń później zmarł [Źródło na stronie rosyjskiego klubu alpinistycznego „Chernogolovka”].

Opis rejonu

Południowo zachodnie Kokszał Tau to pasmo górskie usytuowane na granicy kirgisko-chińskiej, pomiędzy jeziorem Issyk Kul na północy, a pustynią Takla Makan w zachodnich Chinach. Pasmo to ma długość ok. 100 km i stanowi część większego pasma Kokszał Tau, które z kolei w całości należy do wielkiego pasma Tien Szan (kulminacją pasma jest Pik Pobiedy 7439 m.).

Ten niezwykle urokliwy region w całości rozciąga się wzdłuż granicy z Chinami i stanowi naturalną barierę rozdzielającą republikę Kirgiską od komunistycznych Chin. Po stronie chińskiej te potężne skalne ściany określane są „Wielkim Murem” i są jakby kontynuacją Wielkiego Muru Chińskiego, a po stronie kirgiskiej nazywane są „górami na granicy z Chinami” lub „dzikimi, surowymi górami”. Najwyższe szczyty rejonu to Pik Dankova (5982), Pik Kosmos (5942) oraz Kyzyl Akser (5842).

W latach 50, w wyniku licznych napięć geopolitycznych pomiędzy Związkiem Radzieckim a Chinami (spór o przebieg granicy), w regionie tym stacjonowały wojska radzieckie, a nieliczni mieszkańcy zajmujący okoliczne doliny, zostali przymusowo przesiedleni w głąb Kirgizji. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat region ten był całkowicie zamknięty dla podróżników z zachodu. Obecnie obszar jest otwarty i wciąż eksplorowany (każdego roku region odwiedza kilka wypraw), jednakże nadal kontrolowany przez wojsko (konieczne pozwolenia, permity).

Polska eksploracja Kokshaal Too

Do tej pory w regionie tym działały cztery polskie wyprawy:

  1. 2009 r. – Michał Kasprowicz, Wojtek Ryczer, Rafał Zając
  2. 2009 r. – Michał Król, Andrzej Sokołowski, Adam Kokot
  3. 2010 r. – Oktawian Cież, Jakub Gałka, Mariusz Norwecki, Tomasz Owerko, Piotr Picheta, Jakub Wrona
  4. 2011 r. – Michał Król, Andrzej Sokołowski

KONKURS

Wyprawa bierze udział w konkursie Portalu Górskiego. Do wygrania 10000,00 zł, które może ułatwić organizację wyprawy. Niestety, koszty stałe wyprawy są wysokie i każdy dodatkowy grosz odciąża kieszenie chłopaków. Wspomóży wyprawę oddając na nią głos w konkursie: „Łap (za) dyszkę”.

Szczegóły:

Informacje o konkursie: http://www.portalgorski.pl/konkursy/aktualne/194-konkurs-lap-za-dyszke/1421-wygraj-10-000zl-i-zrealizuj-wyprawe-swoich-marzen

Opis wyprawy tutaj: http://www.portalgorski.pl/wyprawy/lap-za-dyszke-2014/3001-pik-kosmos-2014

Link do głosowania tutaj: http://www.portalgorski.pl/forum/1/22091/konkurs_-___lap__za__dyszke___-_glosowanie

 Pik_kosmos_konkurs