
W tegorocznej akcji wzięło udział 4000 wolontariuszy. Na tatrzańskich szlakach zebrali – jak do tej pory – najmniejszą ilość śmieci – 440 kg. Ustanowiliśmy również Rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji (góralska parzenica) z surowców wtórnych (26 m długości, 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek)

W trakcie trzech poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry 2012-2014, udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.).
Na szlaku w Dolinie Chochołowskiej i na Kasprowy Wierch wraz z wolontariuszami sprzątali związani z akcją Ambasadorzy: Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Anita Sokołowska, Andrzej Młynarczyk, Anna Kerth, Katarzyna Ankudowicz, Mateusz Janicki, Jakub Zaborski, Joanna Jabłczyńska, Magdalena Małochleb.
W miasteczku namiotowym wolontariusze mogli odwiedzić m.in.: stoiska TPN i PTTK oraz skorzystać z dwudniowych atrakcji: koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej (Fisz Emade,Filip Mettler, Hatbreakers,Kasia Moś, Piotr Szumlas & Jakub Zaborski, Future Folk i Turnicki), aktywności sportowych, pokazów filmowych (K2. Dotknąć nieba reż. Eliza Kubarska).
Stowarzyszenie Czysta Polska – pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry – podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku – nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego ‘papierka’ – przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło
Akcji – 'śmiecenie to obciach’ – ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób kontaktu z naturą.
Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.
***
Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.