Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Podzamcze i Góra Birów.
Przeceny, nowości, roboty ogrodnicze.

Na początek znana mantra, ale zawsze aktualna WYRYWAMY TRAWKI ! 

Parę newsów z przełomu roku i początku sezonu, a nawet z ostatniej chwili:

Przeceny:

 • Filar Birowa – Kiedy Kobieta Płacze VI.1 (z VI+) (liczne głosy za w tym autorski -> Michała Dużego Czubaka)
 • Wielki Mur – Lament VI+ (z VI.1 czyli powrót do wyceny autorskiej ->Paprot)
 • Diakon – Stratocaster VI.3 (z VI.2 czyli mocno w górę i zachęcamy do powtórzeń – satysfakcja gwarantowana) – bez obchodzenie kruksa na dole, wprost w linii ringów!
 • Turnia nad Obozem – Ptaki VI+ (w dół z VI.2 TRAD ->Marcin Flower Poznański)
 • La Grotta – VI+ nadal, ale zdecydowanie odradzana, kandydatura do ubezpieczenia->Daniel Drybko Kaczmarek)
Kiedy Kobieta Płacze VI.1 fot. Darek Piętak
Kiedy Kobieta Płacze VI.1
fot. Darek Piętak

Huta Katowice VI.4, trudności się trzymają, kolejne potwierdzenie (Jacek Trzemżalski, OS), Jacek nie korzystał z integralnej klamki na kancie – za to oberwał się mały gniotek na lewą, bez wpływu na cyfrę zasadniczo.

Widok na Hutę Katowice
Widok na Hutę Katowice

Nowe drogi i propozycje:

 • Rysa (prawa od Ms i Mr Tobołek) na rewersie Kankana (obydwie TRAD) – zapowiedź Flowera, czekamy na info i nazwę (!) Wcześniej z dogą planował mierzyć się już M. Opozda.

Cztery niepublikowane nowości w sektorze Wielkiego Filara:

(na prawo od Ogrodów Eurydyki VI.2)

 1. Green Is The Color VI.2+ (tribute to Pink Floyd) 28 m

 2. 12 Groszy VI.1+ (tribute to Kazik) 28 m

 3. Trójka Pitagorejska VI.3 (tribute to Złote Wersy)

 4. Omen VI.3 (TRAD), rysa w dachu z wyjściowym baldem na “konia ze skorupami” i końcówka w 4 wpince “Trójki Pitagorejskiej” – będzie dobity drugi ring st. Autorzy: Piotr Poloczek i Marcin Flower Poznański

 5. Łowca Faszystów VI.3 (stary projekt niżej podpisanego, pierwsze prowadzenie Jacek Trzemżalski  RP, 8R, uwaga stan/łańcuch na jednym ringu(!) – do uzupełnienia “brakło kleju akurat”). Kruks ma klasę i na OS trzeba się skupić, do końca świetna i czujna płyta (droga biegnie na lewo od Podarunku Dla Pawła VI.5).

Prace porządkowe przy starcie Łowcy Faszystów
Prace porządkowe przy starcie Łowcy Faszystów
fot. K.Wawrzyszczak

Rejon Filara nie doczekałby nowych propozycji, gdyby nie solidne roboty ogrodniczo ziemne, których skalę łatwo ocenić po ilości zrzutów naziemnych oraz wyciętej włoszczyzny o długości do kilku metrów. Sam Flower zrzucił koło 500 kg ziemi z artefaktami kultury zamieszkującej onegdaj Strażnicę. Dzielnie gonił go Koala czyszcząc nową całkiem ryso ściankę z której może i coś będzie? No i mój drobny wkład standardowy: łopata, miotła, piła i sekator.

Koala w akcji fot. D. Piętak
Koala w akcji fot. D. Piętak

Podzamcze prawe – Sektor Adept

Nowe drogi:

 1. Oko Demona VI.2/2+ (na lewo od Śladów Zębów na Kaszance)

 2. Konkwistador VI.1 (rewers Kaszany  Roberta Guzika VI.4, st R kol.+ ekstension stan z Rysy Płonki; współautor Filip Markiewicz)

 3. Czarno Czarny Film VI.2+ (na prawo od Rysy Płonki wraz z trawersem górnej płyty “projektu VI.5”, stara asekuracja została usunięta całkowicie)

Drogi w sektorze Turnia z niebieskim szlakiem, znajdą się w osobnym opracowaniu wraz topo, przygotowywanym specjalnie dla Brytana.

Materiały i wsparcie zapewnił jak zwykle PZA via Komisja Skalna (KWSk).

pza_logo

Ustalenia dostępowe: IŚW Nasze Skały.

 Nasze Skały

Przy okazji informacja dotycząca zwyczajowego parkowania w sektorze podejściowym pod zachodnią bramę Grodziska (Strażnicy). Nic się nie zmieniło – można parkować, nie można biwakować i palić ognisk. Niestety przy dalszym i powtarzającym się procederze palenia otwartego ognia na tym obszarze może nam się nie udać utrzymać prawa do parkowania dla wspinaczy i turystów. Będzie go bardzo trudno odzyskać.

Pytanie retoryczne: Mamy bezpłatny i dostępny parking. Czy musimy palić ogniska na terenie stanowiącym otulinę parku??

Retoryczne? A tak, bo właśnie utraciliśmy parking pod Parkiem Linowym na Prawym Podzamczu. Tren został zaorany i ogrodzony. Zatem? Zapalimy?

*linie, opisy lub wzmianki o części proponowanych wyżej dróg znajdziecie łatwo w nowym wydaniu Jury2 wydawnictwa Ring.

**proszę kolegów o nadsyłanie newsów z ww rejonów na adres dariusz.pietak@pza.org.pl oraz zawsze aktualny darkman514@wp.pl ; bardzo proszę o nie przesyłanie wiadomości na tzw PW na forach internetowych – nie czytam ich ze względu na wylogowanie się ze wszystkich dotychczas użytkowanych.

dla Brytan.com.pl
Darek Piętak