Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Polska oczami Orła -10 lat Polski w Unii Europejskiej

W czwartek o godzinie 20.20 TVP 1 wyemituje film, Polska z Lotu Orła -10 lat Polski w Unii Europejskiej. Projekt zrealizowany przez Firmę Jake Vision, współfinansowało także Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jak się dowiedzieliśmy przy pracy nad nim pracowało wiele osób związanych ze wspinaniem, którzy są również aktywni na Brytan.com.pl.

Marcin Koszałka i Andrzej Marcisz
Marcin Koszałka i Andrzej Marcisz

O kulisach rozmawiamy z Andrzejem Marciszem, który pełnił rolę koordynatora zdjęć górskich

Brytan: Jak do tego doszło, że zostaliście zaangażowani do tej produkcji.

AM. Wszystko za sprawą przypadku. Kiedy wspinaliśmy się razem z Marcinem Koszałką na lodospadach w Tyrolu zadzwoniono do niego z propozycją aby podjął się realizacji zdjęć z pokładu śmigłowca do wzmiankowanej wyżej produkcji. Marcin wahał się, ponieważ było bardzo mało czasu na zdjęcia, a ma swoje filmy na głowie.

Brytan: Tak, co chwilę można przeczytać, że Marcin jest gdzieś na planie.

AM. Dokładnie, jest pewnym sensie tytanem pracy, ale cały czas szuka czegoś nowego. Jednak możliwość wypróbowania topowej technologii, jaką chciał zapewnić producent filmu, firma Jake Vision, miała kluczowe znaczenie. Wracając do Polski samochodem, mieliśmy sporo czasu aby opracować scenariusz zdjęć górskich. Producent chciał mieć ujęcia filmowe, w których występowaliby wspinacze, narciarze, skiturowcy, rowerzyści górscy, dawnhillowcy oraz paralotniarze.

Brytan: Czyli pewnie zobaczymy Cię znów w akcji?

AM: Niestety, sam musiałem zrezygnować ze wspinania, podjąłem się roli znalezienia ekipy i skoordynowania helikopterowych zdjęć z udziałem osób w wymienionych w/w scenach.

Brytan: Czy wszystkie zdjęcia były realizowane z pokładu śmigłowca?

AM: Takie było założenie, że orzeł leci nad Polską, jego oczy to kamera zamocowana na helikopterze. Warto tu dodać, że do filmowania, używaliśmy sprzęt identyczny jak do realizacji Tour de France.  Eurocopter, do którego przystosowany jest osprzęt filmowy był wynajęty z Węgier, kamera wraz operatorem z Belgii.

Brytan: Kiedy patrzę na twoje zdjęcia,  rzeczywiście wygląda to bardzo profesjonalnie.

AM: Helikopter z całym osprzętem do filmowania, może zabrać na pokład tylko cztery osoby. Dwóch pilotów, operatora i reżysera. Może filmować nawet kilka godzin – na tyle wystarcza mu paliwa. Scenariusz zakładał, że na zdjęcia w górach powinna wystarczyć godzina-dwie lotu.

zdj02

zdj03

Brytan: W ciągu tak krótkiego czasu mieliście nakręcić wspinanie, zjazdy narciarskie, paralotniarzy i rowerzystów itd. Brzmi to nieprawdopodobnie

AM: Tak właśnie. Dlatego też, na czas filmowania w górach zmieniłem się z jednym z pilotów, tak aby nawigować helikopter bez gps-a. W krótkim czasie musiałem odnaleźć kilkanaście osób w różnych pasmach górskich. Aby móc filmować wysoko w górach z czteroosobową załogą, helikopter był zatankowany tylko na godzinę lotu.

zdj04

Brytan: Jeśli dobrze rozumiem, w jednym czasie w wielu różnych miejscach w górach czekali przygotowani wspinacze, narciarze, rowerzyści i paralotniarze. Gdzie się to działo.

AM: Tego nie mogę powiedzieć. Ciekawe czy poznasz – widok z pokładu helikoptera wygląda znacznie inaczej. W filmie musiały się też znaleźć ikony, które każdy rozpozna bez trudu.

zdj05

Ale nie tylko

zdj06

Brytan: Jeśli możesz uchylić rąbka tajemnicy, kogo będziemy mogli zobaczyć w filmie.

AM. Przy filmie pracowało dużo osób. Nie wiem dokładnie, ile z tego co nakręciliśmy zmieściło się do filmu, który ma trwać tylko 30 minut. Szukajcie osób, kryjących się za nikami: Siwy, Roko, Kama, Kozi, Bazyl, Mischa, WładekV, choć nie tylko. Pogoda niestety pokrzyżowała nam plany, jednak bezcenne jest doświadczenie, które zdobyliśmy. Jest nadzieja na wykorzystanie go już w najbliższej przyszłości.

zdj07

getattach,mid,30911,mpid,3,min,1,uid,91d04c9238a86957 (1)