Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Polski Klub Alpejski wraca na ośmiotysięczniki!

logo-PKA

6 czerwca rusza polska niezależna wyprawa górska Nanga Parbat Experience 2013. Jej celem jest zdobycie pakistańskiego ośmiotysięcznika – Nangi Parbat (8124 m n.p.m.).

Trzyosobowy zespół rzucił wyzwanie kolejnemu himalajskiemu ośmiotysięcznikowi. Podczas wspinaczki Polacy zmierzą się z jednym z największych na świecie przewyższeń. Trasa na szczyt prowadzi drogą Kinshofera na ścianie Diamir Face, mierzącej prawie 4000 metrów i będącą największą ścianą na świecie. 

– Nie będziemy zdobywać szczytu za wszelką cenę, nie jesteśmy szaleńcami. Zamierzamy wrócić w całości – mówi Włodek Kierus, jeden z uczestników wyprawy Nanga Parbat Experience 2013, w której oprócz niego biorą udział: Bogusław Magrel (Prezes Polskiego Klubu Alpejskiego) i Adam Stadnik. Nie mają oni wsparcia oficjalnych instytucji, sponsorów ani patronów medialnych. Zbiórkę pieniędzy na wyprawę przeprowadzono jedynie wśród internautów za pośrednictwem platformy polakpotrafi.pl.

Nanga Parbat jest jednym z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Ta trudna, ciesząca się złą sławą góra,  mieści się północnej części Pakistanu. Szczyt zdobył w 1953 roku Hermann Buhl.

Powrót planowany jest w połowie lipca 2013.

 

Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, formalnie istniejącym od 2000 roku. Naszymi głównymi celami statutowymi są: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie, krzewienie kultury górskiej w naszym społeczeństwie. Na koncie mamy ponad 130 wypraw na pięć kontynentów, podczas których działaliśmy w najwyższych górach świata: Himalajach, Andach, Kaukazie, Ałtaju, Górach Elbrus, Ruwenzori oraz w Alpach.

Nanga_Parbat_fot_Daniel_Martinfot. Daniel Martin