Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Powrót lubińskiego Kielicha – I Memoriał Iwony Buczek

W sobotę 27 września na najwyższej sztucznej ścianie wspinaczkowej w Polsce, czyli słynnym kielichu w Lubinie znów rozegrano zawody wspinaczkowe. Przyjaciele i znajomi właśnie w ten sposób postanowili uczcić pamięć tragicznie zmarłej koleżanki Iwony Buczek.

DSC04924-memo

Do rywalizacji w konkurencji prowadzenia stanęło w sumie 15 kobiet i 37 mężczyzn, dla których odpowiedzialna za routesetting ekipa CW Tarnogaj z Wrocławia przygotowała cztery drogi eliminacyjne (dwie dla pań i panów).

Końska dawka wspinania idealnie spełniła swoją rolę, bo z jednej strony dała szansę powspinać się wszystkim (dużo TOPów na łatwiejszej z dwóch dróg), a z drugiej idealnie odsiała skład finałów (awans dawały dwa TOPy).

Od osiemnastej rozpoczęła się runda finałowa. W promieniach zachodzącego słońca panie rozegrały pasjonującą walkę o zwycięstwo. Przez długi czas prowadziła startująca jako pierwsza Jagoda Wróbel i dopiero zamykająca siódemkę finalistek Ania Grabińska poprawiła jej wynik. Ania jako jedyna skończyła drogę i pięknie zamknęła wspinanie na kobiecej drodze finałowej.

Wśród panów finał okazał się ciut za prosty, bo linę w ostatni ekspres wpięło aż pięciu spośród siedmiu finalistów. Zapadła decyzja o rozegraniu superfinału, którego triumfatorem okazał się… „Wazon” – czyli jeden z kompozytorów dróg. Tomasz Zwolak podczas jednego zjazdu zdołał na tyle zmodyfikować przewieszoną strefę na męskim finale, że superfinał idealnie rozrzucił całą piątkę!

Tylko Ariel Marciniak skończył drogę, a sceneria superfinałowej rywalizacji, przy rozświetlonym sztucznym światłem 33. metrowym kielichu była niezapomniana.

Najlepsi otrzymali okazałe puchary oraz nagrody finansowe (porównywalne do tych wręczanych na zawodach rangi mistrzowskiej), a niezwykłą atrakcją okazała się też loteria, w której liczba nagród była równa liczbie startujących. Do uczestników „I memoriału Iwony Buczek” trafiły między innymi dwie liny dynamiczne, dwie torby wspinaczkowe, kilka setów ekspresów oraz cała masa innych drobiazgów.

Zawody zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie przy wsparciu Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Rafał Nowak

DSC04944-memo2

Wyniki finałów – I Memoriału Iwony Buczek

kobiety

1. Anna Grabińska (Wrocław)

2. Jagoda Wróbel (Wrocław)

3. Alicja Pobran (CW Zerwa Wrocław)

4. Joanna Strawa (Jelenia Góra)

5. Olga Mrozek (CW Eiger Wrocław)

6. Monika Kopertowska (Wrocław)

7. Katarzyna Bal (KW Zielona Góra)

mężczyźni

1. Ariel Marciniak (Wrocław)

2. Marek Pobran (CW Zerwa Wrocław)

3. Piotr Pigiel (CW Eiger Wrocław)

4. Łukasz Brzezicki (Lubin)

5. Jędrzej Kowal (Wrocław)

6. Tomasz Niburski (Granit Wrocław)

7. Łukasz Motylewski (SMG Lubin)