Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Powtórzenie Superścieku

Superściek, warunki z 1 marca fot. W. Paprocki

21 lutego 2014 roku zespół w składzie: Slawomir Cyndecki, Jacek Jania i Jan Muskat przeszli „Superściek” na Kazalnicy  z wejściem na wierzchołek Kazalnicy, w czasie 15,5 godziny. Zespół pokonał hakowo portal, płyty, oraz dzwon. Droga była wytyczona przez Piotra Jasińskiego, Wojciecha Kurtykę, Krzysztofa Pankiewicza i Zbigniewa Wacha 28-30 grudnia 1973 roku. Droga miała dotyczczas kilka powtórzeń (w tym jedno letnie w wykonaniu Malczyka i Muskata). Ostatnie powtórzenie miało miejsce  5 lutego 1993 r, w zespole: Stanisław Piecuch i Jacek Fluder, ktorzy ustanowili rekordowy czas na drodze – 13 godzin (z lodem w kominach wyjściowych).

Superściek, warunki z 1 marca fot. W. Paprocki
Superściek, warunki z 1 marca fot. W. Paprocki

Jan Muskat o przejściu:
Warunki były bardzo trudne – dużo niezwiązanego śniegu, brak lodu w górnej części ściany, temperatura wynosiła około minus 10 stopni. Pierwszy lód prowadził Sławek, i ten był dobrze wylany. Następnie prowadzenie przejął Jacek. Przez dzwon prowadził Jasiek, przechodząc go w dwie godziny. Kolejne wyciągi znów prowadził Jacek. Komin wyjściowy były bez lodu. Po ich przejściu, zespół szedł juz po ciemku j do wierzchołka Kazalnicy. 

Pierwszy wyciąg pod Portal zrobiony klasycznie, dzięki temu że było dość lodu. Portal i płyty zrobione za A1. Najtrudnieszy hakowo był dzwon za A2. Choć dla mniej wprawnych hakomistrzów może się on okazać trudniejszy, szczególnie że Janek dla zaoszczędzenia czasu nie zmieniał starych pętelek w hakach, oraz wbijał dziabę do kołka, który tkwi tam prawdopodobnie od pierwszego przejścia (kołka drewnianego!). Na kolejnym wyciągu były jeszcze miejsca A1 / A1+. Już za kominem wyjściowym, pozornie łatwy teren kosztował sporo nerwów ze względu na spore zapasy nie związanego śniegu.

 źródło: tatry.przejścia.pl