Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Projekt 4 Żywioły, wyprawa na Great Trango Tower w Pakistanie.

24 lipca wyrusza kolejna wyprawa związana z Projektem 4 Żywioły. Zespół w składzie Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz za cel obrał  pn.- zach. ścianę  Great Trango Tower (6286 m) w Pakistanie, na której zamierzają wytyczyć nową drogę w centralnej części spiętrzenia.

map-pakistan

 

Pierwotny skład wyprawy uzupełniał również alpinista ze Stanów Zjednoczonych David Allfrey, który po ostatnich wydarzeniach w Pakistanie związanych z egzekucją alpinistów w bazie od Nanga Parbat wycofał swoje uczestnictwo w ekspedycji.

Great_Trango_Tower_fot_Marcin Tomaszewski

Great Trango Tower, fot. Marcin Tomaszewski

Zespół Tomaszewski – Raganowicz postanowił jednak nie rezygnować z celu i podjąć się wyzwania w zespole dwuosobowym. W trakcie jednej z ostatnich wypraw Polaków w kwietniu 2012 roku zrealizowana została nowa droga na północnej ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. W trakcie 24 dniowej wspinaczki na blisko 1500 metrowej ścianie wytyczona została droga „Superbalance”.
Realizacja: Bartłomiej Wnęk

Projekt 4 Żywioły powstał w 2009 roku. Zainicjowany przez Marcina Tomaszewskiego obejmuje swoim zasięgiem cztery rejony górskie charakterystyczne dla każdego z żywiołów panujących w górach. Wiatr- Patagonia, zimno- Alaska, woda – Ziemia Baffina oraz tropik – Wenezuela. W trakcie poprzednich wypraw wytyczone zostały nowe drogi w Wenezueli na Acopan Tepui „Mysterios” oraz na Ziemi Baffina. Pomimo osiągnięcia w grudniu 2012 roku szczytu Cerro Torre w czasie 12 godzin drogą Ferrariego z Jakubem Radziejowskim, żywioł wiatr wciąż należy do wypraw niezaliczonych.

Great_Trango_Tower_fot_Marcin_Tomaszewski2

Great Trango Tower, fot. Marcin Tomaszewski

Celem bezkompromisowego projektu są jedynie nowe drogi. Ze względu na wysokie temperatury oraz spadający lód (listopad / grudzień)  kolejna próba wytyczenia nowej drogi na Cerro Torre podjęta zostanie prawdopodobnie w warunkach zimowych (lipiec / sierpień). Pomimo, że Trango Tower nie zalicza się do żadnego z pierwotnie założonych rejonów jest miejscem, w którym napotkać można wszystkie żywioły. Ewolucja projektu trwa nadal.

DCIM100GOPRO

Marek i Marcin, Ziemia Baffina w trakcie biwaku na Polar Sun Spire 2012

W przygotowaniach do wyprawy wsparcia udzieliły firmy zarówno z branży outdoorowej oraz poza nią. Członkowie wyprawy wchodzą w skład Kadry Narodowej Polski we wspinaczce wysokogórskiej oraz są członkami Polskiego Związku Alpinizmu, który udzielił jej dofinansowania.

Marcin Yeti Tomaszewski  Himountain www.geronimo.civ.pl    www.4zywioly.net

httpswww.facebook.comMarcinTomaszwewski_m

Marek Regan Raganowicz www.reganclimbing.com

Baner Great Trango Tower

Dla czytelników Brytana dodatkowo Marek Raganowicz obiecał iż pierwszym pięciu osobom które zgłoszą się do niego emailem wyśle pocztówkę wyprawową. To nie lada gratka zważywszy, że wszystkich pocztówek będzie tylko 50.