Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Przeklęta Góra

Przed Wami historia o tym, jak narodził się polski himalaizm. W 1939 roku czwórka charyzmatycznych pionierów, głodnych gór i przygody wyruszyła w Himalaje Garwahlu z zamiarem zdobycia Nanda Devi East – góry, która według wierzeń Hindusów jest domem krwiożerczej bogini Nanda.

W tej dwuczęściowej opowieści poznacie bliżej każdego z uczestników tej wyprawy i przekonacie się, jak niezwykłymi byli ludźmi. Mowa tu przecież o wyprawie sprzed 80 lat! Sprzęt, prognozy pogody, mapy, informacje, zdjęcia… to wszystko jest dziś podawane himalaiście na tacy i przystosowane do ekstremalnych warunków. Wtedy… trzeba było improwizować. Znając wyposażenie dzisiejszych himalaistów, dziwacznie wyglądają zdjęcia Panów w koszulach i marynarkach szykujących się do zdobywania siedmiotysięcznej góry…

Sam pomysł wspinania się w Himalajach w tamtych czasach w Polsce brzmiał jak żart, ale Adam Karpiński – kierownik wyprawy był człowiekiem patrzącym na świat szerzej i widzącym więcej niż inni ludzie. W zasadzie można powiedzieć, że był taką międzywojenną wersją Andrzeja Zawady.

Adam Karpiński, Stefan Bernadzikiewicz, Janusz Klarner i Jakub Bujak dopięli w końcu swego i wiosną 1939 roku wystartowała pierwsza polska wyprawa w Himalaje. Co działo się dalej… tego dowiecie się z trzeciego i czwartego odcinka podcastu „Głowa do góry”.

Ach… no i była jeszcze klątwa…

Podcast prezentuje Michał Siwek