Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Przygotowania Edyty Ropek do sezonu

Edyta podczas treningu na ściance wspinaczkowej, fot. A. Kamiński

Komisja Wspinaczki Sportowej opublikowała skład kadry narodowej we wspinaczce sportowej.  Jedną z reprezentantek jest Edyta Ropek, zawodniczka MKS Tarnovia. Dobiega końca najcięższy okres przygotowań zawodniczki wspieranej przez Grupę Azoty. Tegoroczny sezon otworzą zawody, które odbędą się w dniach 22-23 marca w chińskim Chongqing

 Edyta podczas treningu na ściance wspinaczkowej, fot. A. Kamiński
Edyta podczas treningu na ściance wspinaczkowej, fot. A. Kamiński

Specjalnie dla fanów i kibiców wspinaczki sportowej postanowiliśmy przybliżyć trening Edyty. Minione miesiące to  z pewnością najcięższy okres przygotowań do sezonu. W tym czasie zawodniczka trenuje przez sześć dni w tygodniu, często realizując po dwie jednostki treningowe dziennie. Oprócz samej wspinaczki na ściankach w jego skład wchodzą przygotowania na siłowni, biegi w terenie i na bieżni, a także trening mentalny z psychologiem sportu oraz analiza nagrań i taktyki z dotychczasowych startów.

20130301-02
Treningi biegowe w terenie
fot. A. Kamiński

W Tarnowie Edyta trenuje na obiektach sportowych MKS Tarnovia, PWSZ i na swojej ściance wspinaczkowej La Roca, jeździ również do Krakowa na tamtejszą Akademię Wychowania Fizycznego.

Jak bardzo wymagający jest trening Edyty Ropek? Podliczyliśmy ciężar i dystans całkowity, jaki w zeszłym roku przerzuciła i przebiegła w najbardziej intensywnym okresie przygotowań. W skali jednego miesiąca było to 80 ton ciężarów podniesionych na siłowni, 189 przebiegniętych kilometrów, oraz kilkadziesiąt godzin spędzonych na ściance wspinaczkowej. Czy to dużo? Oceńcie sami.

Edyta podczas treningu, fot. A. Kamiński
Edyta podczas treningu
fot. A. Kamiński

W sezonie 2013 aktualna rekordzistka Polski będzie bronić tytułu Mistrzyni Europy, który dzierży nieprzerwanie od pięciu lat. Czempionat kontynentu odbędzie się w połowie lipca w francuskim Chamonix, zaraz po tych zawodach Edyta wystartuje w prestiżowych World Games w Cali w Kolumbii.

 

Treningi na bieżni, fot. A. Kamiński
Treningi na bieżni
fot. A. Kamiński

Zapraszamy do śledzenia tegorocznych przygotowań i startów Edyty na jej oficjalnych profilach:

 

                         Profil Edyty na Facebooku Obserwuj profil Edyty na Twitterze Oficjalny kanał Edyty Ropek na youtube

Zapraszamy również do odwiedzania nowej oficjalnej strony internetowej Edyty Ropek www.edytaropek.pl