Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Psychologia dla sportowców

Na rynku pojawiła się właśnie nowa pozycja, która z pewnością zainteresuje także wspinaczy. „Psychologia dla sportowców” to książka pokazująca jak ważną częścią naszego treningu jest nie tylko kolejna seria na campusie, ale także trening mentalny. Dlatego też Brytan został patronem medialnym tej lektury.

Książka w oparciu o najnowszą wiedzę naukową podaje dziesiątki technik, dzięki którym każdy sportowiec, niezależnie od poziomu, poprawi swoje wyniki. Autorzy to naukowcy z wieloletnią praktyką w prowadzeniu drużyn i indywidualnych zawodników.

okladka Psychologia dla sportowcow (1)

Podczas rywalizacji sportowej, nieważne w jakiej dyscyplinie i nieistotne, czy jesteś amatorem, czy olimpijczykiem, osiągasz punkt, w którym przestają się liczyć mięśnie, technika, umiejętności, siła. Na pierwszy plan wysuwa się to, co zadecyduje czy swój start zaliczysz do udanych. Zwyciężysz czy przegrasz. Co to takiego?
Gra z własną psychiką.

„Coś poszło nie tak”, „To nie był mój dzień” ─ tak sportowcy, amatorzy i zawodowcy, tłumaczą swoje porażki. Dokładają sobie treningów fizycznych i nawet nie pomyślą, że powinni trenować również umysł.

„Psychologia dla sportowców” zawiera kilkadziesiąt technik i ćwiczeń, które pomogą w osiągnięciu i utrzymaniu optymalnego stanu umysłu podczas treningów i startów w zawodach.

Kształtowanie motywacji, pewności siebie i koncentracji. Panowanie nad lękiem, nastrojem i emocjami. Korzystanie z wizualizacji oraz muzyki. To tylko niektóre aspekty psychologii sportu poruszane w książce.

Wydawnictwo Inne Spacery specjalizuje się w profesjonalnych poradnikach sportowych. Dzięki naszym książkom zawodowcy i amatorzy przekraczają granice swoich możliwości.
Dotychczas nakładem wydawnictwa ukazały się m.in.:

Bieganie metodą Danielsa”. Książka uznawana za najlepszy na świecie przewodnik treningowy dla biegaczy.

Waga startowa”. Jak się odżywiać, by osiągnąć najlepsze wyniki sportowe.

Biegaj zdrowo”. Książka zawierająca opisy ponad 100 przypadłości i kontuzji biegowych. Profilaktyka i powrót do zdrowia.

Trening z pulsometrem”. Jedyny na polskim rynku podręcznik treningu z monitorem pracy serca.

Więcej o wydawnictwie.

Na najważniejszych zawodach ciała zawodników stających naprzeciwko siebie wytrenowane są na bardzo zbliżonym poziomie. Praktycznie cały świat trenuje na podobnym sprzęcie, stosuje podobne odżywki, metody treningowe są zbliżone. A jednak ktoś zawsze wygrywa i ktoś przegrywa. I to o ułamki sekund, milimetry, ułamki punktów… Co o tym decyduje? Sportowcy mówią: psychika lub łut szczęścia. Naszym zdaniem szanse „na pudło” wzrastają, gdy profesjonalnie trenujemy i ciało i „głowę”.

Każdy, kto ma do czynienia ze sportem wyczynowym na wysokim poziomie, wie, że wygrywa głowa. Książka wypełnia lukę w publikacjach praktycznej psychologii sportu na rynku polskim.

Katarzyna Matejczyk ─ psycholog sportu        

Spis treści

Rozdział 1. Praktyka psychologii sportu ─ 25
Rozdział 2. Motywacja ─ 69
Rozdział 3. Pewność siebie ─ 11
Rozdział 4. Lęk ─ 167
Rozdział 5. Nastrój i emocje ─ 213
Rozdział 6. Koncentracja ─ 253
Rozdział 7. Wizualizacja i autohipnoza ─ 295
Rozdział 8. Siła dźwięku ─ 339

Autorzy

Costas I. Karageorghis to znany na całym świecie badacz psychofizjologicznego i poprawiającego wyniki sportowe działania muzyki. Jest autorem ponad setki artykułów związanych z psychologią sportu. Wyniki jego prac przedstawiały gazety z całego świata, m.in. New York Times, Wall Street Journal, Washington Post.
Jest docentem i szefem katedry na wydziale Sportu i Edukacji Uniwersytetu Brunel w Wielkiej Brytanii.

Peter C. Terry to certyfikowany psycholog, wykładowca w Wielkiej Brytanii i Australii. Jako znany międzynarodowy specjalista psychologii sportowej był konsultantem ponad 100 znaczących imprez międzynarodowych, w tym igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, pucharów świata i turniejów wimbledońskich.
Napisał trzy książki z zakresu psychologii sportu i około 150 artykułów naukowych. Obecnie wykłada psychologię na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii.

Patroni medialni

patroni_psychologia