Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Puchar Małych Wspinaczy 2015 – podsumowanie

Zakończenie sezonu startowego najmłodszych wspinaczy w zawodach PZA podobnie jak w ubiegłym roku odbyło się w warszawskim Murallu.

Tym razem mali zawodnicy mieli możliwość startu w czasówkach i rywalizacji na trudność.

Formuła zawodów na Murallu (nieco zmodyfikowana) zakładała rozdzielenie krasnali na mniejszych (roczniki 2008 i młodsi) i większych (roczniki 2006 i 2007). Spowodowało to drobne zamieszanie organizacyjne, ale jak okazało się później przy dobrej woli organizatorów zawodów i ustalonej wspólnie koncepcji można było pokonać i tę niewielką przeszkodę. Startujący zostali podzieleni na 3 grupy – każdy zawodnik miał 2 godziny na pokonanie dróg eliminacyjnych w obu konkurencjach.

Do rywalizacji w Pucharze Małych Wspinaczy, którego częścią były zawody na Murallu, przystąpili wszyscy zawodnicy z czołówki bowiem w walce o zwycięstwo w „generalce” liczyli się krasnale z kilku pierwszych miejsc klasyfikacji. Wszystko miało się zatem okazać wieczorem. Dodawało to zawodom dodatkowego kolorytu, a młodym sportowcom mnóstwo motywacji.

IMG_6274
fot. Artur Machlarz

Podobnie jak podczas tarnowskiej rundy Pucharu okazało się, że obie eliminacyjne drogi na trudność nie pozwoliły wyłonić szóstki finalistów. Wśród dziewcząt do finału z dwoma topami weszło 9 zawodniczek (plus dwie z grupy najmłodszej), a wśród chłopców z takim samym wynikiem aż 17 zawodników !!!

IMG_6258
fot. Artur Machlarz

Skrócona formuła czasówek przewidywała eliminacje, z których wyłoniono finałowe czwórki rezygnując z biegów ćwierćfinałowych.

Tuż po zmroku rozpoczęły się finały – na pierwszy ogień rozagrano finałowe biegi. U dziewczynek kolejny raz zwyciężyła Daria Marciniak (Stratosfera Łódź) pokonując w finale Maję Oleksy (MKS Tarnovia). Trzecie miejsce zajęła Weronika Wachnicka (Strefa Wspinania Kraków) przed Karoliną Tolą Łyzińską (Alpika Fpinka Wrocław).

Swoją dominację wśród chłopców w konkurencji na czas potwierdził Oskar Szalecki (MKS Tarnovia / Grupa Azoty START) zwyciężając w finałowym biegu z Antonim Rygielem (UKA Agama Warszawa). Na najniższym stopniu podium stanął Szymon Dąbrowski (MURALL Warszawa), a czwarte miejsce zajął Roch Kopeć (Strefa Wspinania Kraków).

Murall – konkurencja na czas:

Kategoria Krasnale – dziewczynki

 1. Daria Marciniak – Stratosfera Łódź
 2. Maja Oleksy – MKS Tarnovia
 3. Weronika Wachnicka – Strefa Wspinania Kraków
 4. Karolina Tola Łyzińska – Alpika Fpinka Wrocław

Kategoria Krasnale – chłopcy

 1. Oskar Szalecki – MKS Tarnovia
 2. Antoni Rygiel – UKA Agama Warszawa
 3. Szymon Dąbrowski – MURALL Warszawa
 4. Roch Kopeć – Strefa Wspinania Kraków

Organizatorzy zadbali o niezwykłą oprawę finałowej rozgrywki na trudność. Liczba zawodników zakwalifikowanych do finału sprawiła jednak, że na rozstrzygnięcie trzeba było nieco poczekać.

Mali Wspinacze pokonywali swą finałową drogę świetle reflektora, skupiając na sobie uwagę całej zgromaczonej widowni i konferansjera, w którego rolę doskonale wcielił się Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

Jako pierwsze na starcie finałowej drogi stanęły dziewczynki. W odróżnieniu od eliminacji fianł prowadził techniczną, nieoczywistą linią po przewieszonej części ściany. Czający się pośrodku drogi crux wprawił w zakłopotanie większość (jeśli nie wszystkich) finalistów, którzy do niego dotarli.

Jako jedyna z dziewcząt, przy ogromnym aplauzie kibiców, do topu doszła Maja Oleksy (MKS Tarnovia) zwyciężając w wielkim stylu warszawską rundę pucharu. Drugie miejsce ostatecznie zajęła Weronika Wachnicka (Strefa Wspinania Kraków) wyprzedzając o jeden przechwyt Darię Marciniak (Stratosfera Łódź) i Milenę Ciechanowską (GTW Gliwice). O zajęciu trzeciego miejsca przez Darię zadecydował czas przejścia.

W finale chłopców, mimo 17 startujących również tylko jeden zawodnik dotarł do topu – był nim Kacper Kusion (KS Korona Kraków). Nieco tylko gorszy wynik uzyskał Roch Kopeć (Strefa Wspinania Kraków), który odpadł na jednym z ostatnich przechwytów, zaś o jeden przechwyt niżej walkę zakończył Szymon Dąbrowski (MURALL Warszawa) zajmując tym samym najniższy stopień podium.

Murall – konkurencja na trudność (finaliści):

Kategoria Krasnale – chłopcy

 1. Kacper Kusion – KS Korona Kraków
 2. Roch Kopeć – Strefa Wspinania Kraków
 3. Szymon Dąbrowski – MURALL Warszawa
 4. Jerzy Panenka – Alpika Fpinka Wrocław
 5. Szymon Karaś – KW Kotłownia Lublin
 6. Andrzej Solisz – Fantastyczne Wspinanie Gliwice
 7. Oskar Szalecki – MKS Tarnovia
 8. Antoni Rygiel – UKA Agama Warszawa
 9. Mateusz Panenka – Fantastyczne Wspinanie Gliwice
 10. Jan Grześkowiak – UKA Agama Warszawa
 11. Piotr Pawlak – Zerwa Wrocław
 12. Tomek Dudek – KW Częstochowa
 13. Igor Czerwiński – Gibony Gdańsk
 14. Kacper Jędryka – Alpika Fpinka Wrocław
 15. Stanisław Uznański – MURALL Warszawa
 16. Mateusz Karaś – KW Kotłownia Lublin
 17. Kosma Krzystyniak – Gami Wrocław
IMG_6341
fot. Artur Machlarz

Kategoria Krasnale – dziewczynki

 1. Maja Oleksy – MKS Tarnovia
 2. Weronika Wachnicka – Strefa Wspinania Kraków
 3. Daria Marciniak – Stratosfera Łódź
 4. Milena Ciechanowska – GTW Gliwice
 5. Małgorzata Kurek – Alpika GoClimbo Wrocław (kategoria 2008 i młodsi)
 6. Marcela Machlarz – Alpika Fpinka Wrocław (kategoria 2008 i młodsi)
 7. Danuta Słanek – Primaroca Bielsko Biała
 8. Julia Chranowska – Grimpado Gdańsk
 9. Karolina Tola Łyzińska – Alpika Fpinka Wrocław
 10. Zosia Nowak – Alpika Fpinka Wrocław
 11. Zuzanna Pasek
IMG_6344
fot. Artur Machlarz
IMG_6334
fot. Artur Machlarz

Krótka przerwa techniczna na podsumowanie wyników i pierwiastkowanie pozwoliła wyłonić ostateczną kolejność w Pucharze Małych Wspinaczy 2015 (jak się później okazało kolejność na 3 i 4 miejscu uległa zmianie w wyniku uznanego protestu, o którym nie zostaliśmy poinformowani na czas). Przy aplauzie publiczności miałem olbrzymią przyjemność wręczyć dyplomy, puchary i nagrody wszystkim sklasyfikowanym zawodnikom. Gratulacje i uśmiechy były potwierdzeniem słuszności naszego zamierzenia.

Przedstawiamy poniżej najlepszych Krasnali w minionym roku:

PUCHAR MAŁYCH WSPINACZY 2015 – chłopcy

1. Jerzy Panenka – SW Alpika Fpinka
2. Oskar Szalecki – MKS Tarnovia
3. Roch Kopeć – Strefa Wspinania
4. Piotr Pawlak – Zerwa
5. Antoni Rygiel – UKA Agama
6. Andrzej Solisz – Fantastyczne wspinanie
7. Szymon Karaś AKW Kotłownia
8. Mateusz Panenka Fantastyczne wspinanie
9. Tomasz Dudek KW Częstochowa

IMG_6375
fot. Artur Machlarz

PUCHAR MAŁYCH WSPINACZY 2015 – dziewczynki

1. Daria Marciniak – Stratosfera Łódź
2. Maja Oleksy – MKS Tarnovia
3. Weronika Wachnicka – Strefa Wspinania
4. Milena Ciechanowska – GTW Gliwice
5. Małgorzata Kurek – GoClimbo, SW Alpika
6. Karolina Łyzińska – SW Alpika Fpinka
7. Nadia Szerszeń – MKS Tarnovia
8. Natalia Bibro – Oblak Tarnów

Dziękuję zawodnikom za emocje, jakie nam zgotowali w mijającym sezonie, trenerom za ciężką pracę zwieńczoną sukcesami małych zawodników i rodzicom za wytrwałość i doping podczas zawodów.

IMG_6370-001
fot. Artur Machlarz

Osobne podziękowania dla współorganizatora Pucharu – Tomka Włodarczyka – prowadzącego profil fb Mali Wspinacze oraz wspierających naszą inicjatywę firmy Skalnik.pl, Climbo, SuperMemo i biuro organizacyjne The World Games 2017 Wrocław. Przy zaangażowaniu dwóch osób i wsparciu organizatorów zawodów udało się jednak osiągnąć zakładany cel na koniec sezonu. Zapraszamy do współpracy ścianki, trenerów, rodziców i sponsorów przy organizacji kolejnej edycji. Podczas całego sezonu od ogłoszenia Pucharu Małych Wspinaczy słyszeliśmy wiele słów poparcia dla tego przedsięwzięcia. Prosimy o Wasze uwagi, propozycje zmian, ulepszeń, wsparcie w pozyskiwaniu sponsorów i organizacji samego pucharu.

Mam nadzieję, że w nowym sezonie nie zabraknie podobnie zaciętej rywalizacji, a perspektywa zdobycia pucharu na koniec sezonu przyczyni się do jeszcze lepszej frekwencji na zawodach PZA.

 Michał Panenka