Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Puchar Małych Wspinaczy – Zawody Młodzików i Dzieci w Tarnowie – relacja

Tarnów – sobotni poranek 14 listopada – w hali TOSiR zbierają się najmłodsi wspinacze (krasnale do 9 lat), by wystartować w kolejnej rundzie zmagań w zawodach PZA, które są częścią Pucharu Małych Wspinaczy. Tym razem kalendarz przewiduje wspinanie na trudność i czasówki (o formule zawodów nieco później, stąd proporcjonalnie dłuższa relacja). Już harmonogram zapowiadał długi dzień, ale niewielu przewidywało ile wysiłku w start będą musieli włożyć mali sportowcy. Program przewidywał przekładaniec – eliminacje na trudność – eliminacje na czas – finały na trudność – finały na czas. Do rywalizacji na trudność stanęło 9 dziewczynek i aż 18 chłopców, natomiast w czasówkach walczyło 11 krasnalek i 15 krasnali. Część z nich walczyła w obu konkurencjach, za co należą się wyrazy uznania – rekordzista startował łącznie na 12 drogach!

Niewielki poślizg na starcie szybko zniwelowała sprawna organizacja. Na zawodników czekały dwie drogi eliminacyjne na trudność. Pierwsza nie sprawiła dzieciakom żadnych trudności, druga – nieco tylko trudniejsza – była problemem tylko dla najbardziej początkujących wspinaczy (lub pechowców). W związku z tym do finału chłopców weszło aż 10 zawodników z dwoma topami. Część krasnali wykorzystało przerwę na regenerację, ale startujący w czasówkach niemal od razu stanęli do eliminacji.

Czasówki rozgrywane w formacie klasycznym przewidywały dwa biegi eliminacyjne – po jednym na każdej z dróg. O przejściu do rundy finałowej rozstrzygał zsumowany czas obu biegów i promował po 8 zawodniczek i zawodników. Mali wspinacze walczyli jak lwy, a najmniejsza różnica zsumowanego czasu wyniosła 0,15 sek. Półfinały oraz biegi o 3 miejsce i finał przewidziano na zakończenie rywalizacji tego dnia.

Przed finałem na trudność strefa izolacji pękała w szwach. Po zapoznaniu z drogą finałową jako pierwsze do boju ruszyły dziewczynki i mimo, że finałowa droga była znacznie ciekawsza od eliminacyjnych to wszystkie finalistki bez wyjątku ją pokonały. O kolejności na podium rozstrzygnął czas – zwyciężyła Daria Marciniak (Stratosfera Łódź) przed Mileną Ciechanowską (GTW Gliwice) i Małgosią Kurek (Alpika goClimbo Wrocław).

Zanim do finału przystąpili chłopcy organizatorzy podjęli decyzję o zmianie drogi finałowej. Wybrano drogę eliminacyjną najstarszej kategorii, by uniknąć klasyfikowania finalistów wg czasu przejścia drogi. Wybór okazał się być dobry – linia rozrzuciła stawkę, jednak końcowe rozstrzygnięcie nie zapadło. Dwóch zawodników pokonało finałową drogę, jednak obaj zawodnicy pokonali drogę w tym samym czasie i sędziowie zarządzili superfinał! Jeśli ufać informacji przekazanej przez komentującego dziecięce zmagania, taka sytuacja nie zdarzyła się dotychczas na żadnych zawodach organizowanych przez PZA od wprowadzenia pomiaru czasu w finałach, zarówno dziecięcych jak i seniorskich. Ostatecznie zwyciężył Kacper Kusion (KS Korona Kraków) przed Jerzym Panenką (Alpika Fpinka Wrocław). Trzecie miejsce zajął Roch Kopeć (Strefa wspinania Kraków).

Na deser pozostały półfinały i finały na czas. Wśród dziewczynek walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy Darią Marciniak (Stratosfera Łódź), a Mają Oleksy (MKS Tarnovia). Zwyciężyła Daria przed Mają, na trzecie miejsce podium wbiegła Weronika Wachnicka (Strefa wspinania Kraków) zwyciężając ostatni bieg z Małgosią Kurek (Alpika goClimbo Wrocław). Podobnie jak w Bytomiu wśród chłopców zwyciężył Oskar Szalecki (MKS Tarnovia). Drugie miejsce zajął Roch Kopeć (Strefa wspinania Kraków), trzecie – Jerzy Panenka (Alpika Fpinka Wrocław), a czwarte Antoni Rygiel (UKA Agama Warszawa).

Na zakończenie dwie refleksje – jedna dotycząca formuły zawodów, a druga trudności dróg. Z jednej strony pochwalić należy organizatorów za chęć ugoszczenia tylu zawodników i przygotowania de facto dwóch eliminacji pucharowych. Z drugiej dla tych, którzy zdecydowali się współzawodniczyć w obu konkurencjach (bo mieli ambicję, chęć sprawdzenia się, lub jakikolwiek inny powód) było to niezmiernie trudne wyzwanie. Kolejny raz braliśmy udział w zawodach, w których organizatorzy nie docenili rosnących umiejętności dzieciaków w najmłodszej kategorii wiekowej. Tym samym konkurencja na trudność stała się u dziewczynek kolejną czasówką. Nie chodzi o proponowanie dróg zrzucających zawodników z trzeciego chwytu, lecz różnorodnych, wymagających od małych wspinaczy umiejętności czytania drogi i zaplanowania kolejnych ruchów.

Na zakończenie krótka uwaga – po raz pierwszy na dziecięcych zawodach usłyszałem upomnienie za podpowiadanie zawodnikowi – brawo sędzia!
Chciałbym ośmielić sędziów kolejnych zawodów do korzystania z tego prawa – niech nasi mali sportowcy omawiają drogi z trenerami wcześniej, ale wspinają się samodzielnie.

Przed nami ostatnie zawody Pucharu Polski, które są punktowane do Pucharu Małych Wspinaczy (rankingu najlepszych „krasnali” stworzony na podstawie wyników osiągniętych w zawodach PZA) – do zobaczenia w Warszawie 12 grudnia, gdzie zakończymy sezon pucharowym podsumowaniem i niespodziankami dla najlepszych Małych Wspinaczy :)

Puchar Małych Wspinaczy wspierają sklepy górskie SKALNIK.pl

relacja: Michał Panenka

 PEŁNE WYNIKI:

Konkurencja na trudność:

Kategoria Krasnale (rocznik 2006 i młodsi) – dziewczynki

1. Daria Marciniak – Stratosfera Łódź
2. Milena Ciechanowska – GTW Gliwice
3. Małgorzata Kurek – Alpika goCLIMBO Wrocław
4. Marcela Machlarz – Alpika Fpinka Wrocław
5. Weronika Wachnicka – Strefa wspinania Kraków
6. Karolina Tola Łyzińska – Alpika Fpinka Wrocław

Kategoria Krasnale (rocznik 2006 i młodsi) – chłopcy

1. Kacper Kusion – KS Korona Kraków
2. Jerzy Panenka – Alpika Fpinka Wrocław
3. Roch Kopeć – Strefa wspinania Kraków
4. Piotr Pawlak – Zerwa Wrocław
5. Andrzej Solisz – Fantastyczne Wspinanie Gliwice
6. Szymon Karaś – AKW Kotłownia Junior Lublin
7. Oskar Szalecki – MKS Tarnovia
8. Antoni Rygiel – UKA Agama Warszawa
9. Tomasz Dudek
10. Mateusz Panenka – Fantastyczne Wspinanie Gliwice

Kategoria Dzieci (10-11 lat) – dziewczynki:

1. Weronika Wróbel – MKS Tarnovia
2. Martyna Szymańska – UKS Brzeszcze
3. Zuzanna Mientus – Skarpa Bytom
4. Natalia Fajfer – UKS Brzeszcze
5. Martyna Ciechanowska – GTW Gliwice
6. Natalia Karaś – AKW Kotłownia Junior Lublin

Kategoria Dzieci – chłopcy

1. Konstanty Sobański – Murall, KW Warszawa
2. Piotr Niźnik – Bełchatowski KW
3. Jan Gurba – KW Nowy Sącz
4. Grzegorz Łyko – Strefa wspinania Kraków
5. Maciej Janusz – Fantastyczne Wspinanie Gliwice
6. Bartek Tarnowski – Vincent power

Kategoria Młodzicy (12-13 lat) – dziewczynki:

1. Maja Rudka – KS Korona Kraków
2. Matylda Malec – Strefa wspinania Kraków
3. Wiktoria Wawrzeńczyk – K.W. Jastrzębie
4. Bianka Janecka – AWF Katowice
5. Marta Klimaszewska – KW Toruń / CW Gato
6. Zuzanna Dziergowska – Zerwa Wrocław

Kategoria Młodzicy – chłopcy

1. Miłosz Bujak – Skarpa Bytom
2. Piotr Oleszczuk – Murall Warszawa
3. Dominik Kłopotek – K.W. Jastrzębie
4. Bartłomiej Winiarek – UKA Agama goClimbo Warszawa
5. Jakub Augustyn – Pałac Młodzieży Tarnów
6. Szymon Zalesiński – Zerwa Wrocław

Konkurencja na czas:

Kategoria Krasnale – dziewczynki

1. Daria Marciniak – Stratosfera Łódź
2. Maja Oleksy – MKS Tarnovia
3. Weronika Wachnicka – Strefa Wspinania Kraków
4. Małgorzata Kurek – Alpika goClimbo Wrocław

Kategoria Krasnale – chłopcy

1. Oskar Szalecki – MKS Tarnovia
2. Roch Kopeć – Strefa Wspinania Kraków
3. Jerzy Panenka – Alpika Fpinka Wrocław
4. Antoni Rygiel – UKA Agama Warszawa

Kategoria Dzieci – dziewczynki

1. Weronika Wróbel – MKS Tarnovia
2. Kinga Pałka – Pałac Młodzieży Tarnów
3. Zuzanna Mientus – Skarpa Bytom
4. Martyna Szymańska – UKS Brzeszcze

Kategoria Dzieci – chłopcy

1. Jan Gurba – KW Nowy Sącz
2. Konstanty Sobański – Murall, KW Warszawa
3. Piotr Niźnik – Bełchatowski KW
4. Maciej Janusz – Fantastyczne Wspinanie Gliwice

Kategoria Młodzicy – dziewczynki

1. Maja Rudka – KS Korona Kraków
2. Zuzanna Dziergowska – Zerwa Wrocław
3. Matylda Malec – Strefa wspinania Kraków
4. Maria Nazarkiewicz – Skarpa Lublin

Kategoria Młodzicy – chłopcy

1. Miłosz Bujak – Skarpa Bytom
2. Dominik Kłopotek – K.W. Jastrzębie
3. Piotr Oleszczuk – Murall Warszawa
4. Jakub Augustyn – Pałac Młodzieży Tarnów