Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Remanenty 2016/502

Wzgórze 502 przez ostatnie sześć lat było jedną z aren zawodów Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego. Większość dróg jakie powstawały przy okazji prac przedmemoriałowych w 2016 roku jest powszechnie znana i została uwzględniona w ogólnodostępnych przewodnikach. Tak się jednak złożyło że dwie drogi na Dużym Murze, które były nagrodami w szóstej i siódmej edycji oraz dwie drogi na Małym Murze przygotowane na siódmą edycję nie zostały przedstawione środowisku.

Drogi na Małym Murze forsują ściankę pomiędzy drogami 5 i 6 w przewodniku Jura 3 (s. 108). Lewa z nich to Kaw Się Bałem VI.1 (5R+ST) autorstwa Ani i Wojtka Bieńków, prawa to Lupa w Kinie VI+ (5R+ST), gdzie Wojtek połączył eksploratorskie siły z Arturem Maślanką.

Rafał Nowak na drodze Kaw się Bałem VI.1, Mały Mur, Wzgórze 502
Rafał Nowak na drodze Kaw się Bałem VI.1, Mały Mur, Wzgórze 502

Memoriałowe nagrody na Dużym Murze znajdują się na lewo od drogi nr 1 w przewodniku Jura 3 (s. 109). Lewa z nich to Dojebani w Plecach VI+ (5R+ST) zespołu Krzysztof Buławski – Marcin Szymkowski. Prawa droga to: Zdążyć przed Rysiem VI+/1 (6R+ST), zespołu Bożena Kraszewska – Artur Kraszewski.

Dodatkowo wraz z Maćkiem Hebdą, już po siódmej edycji ubezpieczyliśmy jeszcze jedną propozycję w prawej części Dużego Muru. Zakon Fenixa VI.1+ (5R+ST) startuje nowym terenem na lewo od drogi Ragnar Logbrok (przewodnik Jura 3 s. 109, droga 16) i po drugiej wpince przecina tą linię oraz sąsiedniego Żelaznego Feliksa, aby wyjść w nowy teren na prawo.

Maciej Hebda na drodze Zakon Fenixa VI.1+, Duży Mur, Wzgórze 502
Maciej Hebda na drodze Zakon Fenixa VI.1+, Duży Mur, Wzgórze 502

Ósmy MAS powrócił do Doliny Kobylańskiej. W tej sytuacji warto powtórzyć środowiskowy apel podnoszony przy wszystkich memoriałach rozgrywanych na Dolinie Będkowskiej. Wspinajmy się na 502 i Fiali. Wspinajmy się choć część pierwszych przelotów na drogach została uszkodzona mechanicznie.

Rafał Nowak