Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Ritter der Kokosnuß (M12 WI 5) dla Ines Papert

Niemka Ines Papert dokonała pierwszego powtórzenia Ritter der Kokosnuß (M12 WI 5) na ścianie Breitwangflue w Szwajcarskim Kanderstegu. Linia, której nazwę można tłumaczyć jako Monty Python i Święty Grall, to 4 wyciągi wymagającej wspinaczki, w lodzie i kruchej skale, dodatkowo bez stałych punktów asekuracyjnych. Papert i Jasper używali jedynie friendów, kości, haków i oczywiście śrub lodowych.

inespapert
Ines Papert podczas pierwszego powtórzenia drogi. fot. visualimpact.ch | Thomas Senf.

Papert pokonała drogę w drugiej próbie. Pierwsza, 23 stycznia, zakończyła się bolesnym upadkiem, przez co rozpoznała jedynie dwa pierwsze wyciągi M9 i M12. Po 3 dniach restu i wykurowaniu obolałych pleców Niemka ponownie zaatakowała Ritter der Kokosnuß.

Druga próba poszła bardzo sprawnie, dwa pierwsze wyciągi, rozpoznane wcześniej, padły od razu, podobnie jak pozostała część drogi za M9, którą Ines pokonała OS.

Poniżej krótki film z przejścia Ines (niestety nakręcony w taki sposób, że wspinania w nim jest dość mało), pod nim nieco dłuższy i dokładniej pokazujący drogę film z przejścia Roberta Jaspera.