Rock Junior Arco 2013 – relacja

W ostatni weekend w Arco (31.08 i 01.09) w ramach festiwalu Rock Master rozegrane zostały jedne z największych i najważniejszych zawodów wspinaczkowych na świecie dla dzieci poniżej 14 roku życia – Rock Junior.

20130830_194050

Tegoroczne  zawody pod każdym względem były rekordowe. Na starcie stanęło niemalże 300 zawodników z całego świata – w tym aż 17-ścioro dzieci z Polski.   Zmusiło to organizatorów do nieznacznej zmiany programu zawodów i ograniczenia liczby pokonywanych dróg na trudność do jednej oraz liczby problemów bulderowych do 5.  Tradycyjnie już o końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w trzech konkurencjach: czasówkach, bulderach i prowadzeniu.

W tym roku na  szczególną uwagę zasługuje bardzo dobry start Rafała Bąka – który rywalizując w grupie z zawodnikami starszymi od siebie zajął 7 miejsce. 12-to letni Rafał jest już doświadczonym zawodnikiem, który na naszej domowej arenie nie ma sobie równych, a w zeszłym roku przywiózł z  Arco trofeum za zajęcie trzeciego miejsca.  Nie bez echa przeszły też  jego świetne wyniki osiągnięte w tym roku w skałach – w czerwcu pokonał Skrzydełko (VI.5+/6), a już półtora miesiąca później uporał się z drogą Shock the Monkey na Pochylcu (także VI.5+/6) .

Równie ciekawie rozwija się talent 11-to letniego Miłosza Bujaka. Systematyczne starty w zawodach (Miłosz w tym roku świetnie zaprezentował się w Imst) owocują coraz lepszymi wynikami. W Arco Miłosz wystartował bardzo równo zajmując ostatecznie 11 miejsce.  Także w skałach zaczyna powoli iść w ślady Rafała – niespełna tydzień przed zawodami w drodze do Arco odwiedził Frankenjurę prowadząc swoje pierwsze 7c – Lutscher.

Warty odnotowania jest także występ naszych najmłodszych zawodników. W kategorii do lat 9,  Ania Saloni z UKA Agama zajęła 12 miejsce, natomiast zawodnicy trenowani przez Olę Taistrę – Michalina Krzymowska i Kostek Sobański zajęli odpowiednio 13 i 15 miejsce.

Pozostali nasi reprezentanci plasowali się na dalszych miejscach  – pamiętać jednak należy, że dla prawie wszystkich były to pierwsze międzynarodowe zawody, a dla niektórych pierwsze zawody w ogóle. Widać było związany z tym stres, co rzutowało na osiągane wyniki. Żadnemu z nich nie można jednak odmówić niesamowitej woli walki i zaangażowania. Bardzo cieszy fakt, że wreszcie na zawodach tej rangi wystartowała tak liczna grupa zawodników z Polski. Zebrane doświadczenia z całą pewnością będą owocować w przyszłości.

Obserwując rywalizację naszych młodych wspinaczy na Arco Climbing Stadium miałem chwilami wrażenie, że świat jakby zaczął uciekać nam wolniej niż do tej pory.  Mamy w kraju talenty, które  w przyszłości mogą przynieść jeszcze wiele radości.

Ukłony dla PZA za pomoc przy sprawnej rejestracji na zawody, ukłony dla rodziców, którzy rozwojowi swoich dzieci poświęcają prawie każdą wolną chwilę. Największe jednak ukłony dla wszystkich naszych młodych wspinaczy – byliście świetni i oglądało się Was z ogromną przyjemnością.