Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Roland Hemetzberger powtarza Fugu 9a

Roland Hemetzberger dokonał pierwszego powtórzenia drogi Fugu 9a. Droga ta była projektem Alexandra Hubera, jednak pierwszego przejścia dokonał Adam Ondra 20 września 2009. Od tego czasu droga nie znalazła innego pogromcy.

Fugu znajduje się w Schleier w sektorze Aquarium, tuż powyżej wodospadu. Samo podejście pod drogę było wymagające. Zajęło ono Rolandowi 45 minut podczas których brodził w 35 cm śniegu, a na końcu musiał pokonać 35m, eksponowaną via ferratę.

RolandHemetzberger
Roland Hemetzberger na Fugu 9a źródło: 8a.nu

Niemiec tak opisuje swoje wrażenia:

Odnośnie samego wspinania mogę powiedzieć, że pasuje do mojego stylu. Wytrzymałościowa. W grudniu przez dwa dni rozpoznawałem ruchy i teraz po kilku dniach poprowadziłem tę drogę.

Z kolei Adam Ondra tak opowiedział o drodze:

Sama droga ma ok. 20m, ale ekspozycja jest niesamowita. Droga ma wspólny start z Orca, (8c+, Alex Huber poprowadził ją w 2001), jest to 12 metrów trudnego wspinania za 8a. Tuż przed cruxem Orca, trzeba wytrawersować w prawo. Trawers to pierwszy crux Fugu – boulder po słabych dziurkach za, prawdopodobnie, FB 7C. Następnie jest kiepski rest, po którym następuje drugi crux po małych krawądkach i kiepskich oblakach, ta partia w mojej ocenie to boulder za Fb 7C+.

źródło: 8a.nu, planetmountain