Na początek, dla każdego – Beskid Mały

0

Każdy amator kolarstwa zaczyna swoją przygodę od wypraw po okolicy swojego miejsca zamieszkania. Z czasem oddalamy się od domu na tyle, iż powrót tego samego dnia staje się niemożliwy, a kieszeń w koszulce zbyt mała by pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerem, jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie mogę polecić Beskid Mały, z którego pochodzę. Jest to teren na tyle niewielki, że można go objechać w jeden dzień, „na lekko”, jednocześnie jest na tyle bogaty w ciekawe i godne zobaczenia miejsca, że warto zabrać sakwę, a może i namiot aby poświęcić mu nieco więcej czasu.

Beskid mały to część Beskidów Zachodnich, położona na granicy województw Śląskiego i Małopolskiego. Część zachodnia, oddzielona od wschodniej rzeką Sołą to przede wszystkim: Czupel (933 m, najwyższy szczyt Beskidu Małego), Magurka Wilkowicka (909 m), Groniczki (839m), Hrobacza Łąka (828 m, schronisko), Gaiki (808 m), Czupel Mały (654 m), Łysa Góra (653 m). Po wschodniej części leżą następujące szczyty: Madohora (929 m), Leskowiec (922 m), Groń Jana Pawła II (890m, do 2004 roku zwany Jaworzyną), Potrójna (884 m), Jaworzyna (864 m), Gancarz (802 m), Żar (761 m), Bukowski Groń (782 m).

Zaznaczyć muszę, iż chcąc zobaczyć wszystkie te szczyty, należy uzbroić się w rower o szerokich oponach. Nie wjedziemy na Groń Jana Pawła II na kolarce, gdyż podobnie jak na wiele innych szczytów prowadzi tam leśna, typowo górska droga.

08062012245Strome podjazdy, typowo górskimi szlakami to dosyć częsty element beskidzkiego krajobrazu.

Nie ma znaczenia skąd zaczniemy zwiedzanie, ze względu jednak na łatwość dojazdu czy to samochodem czy pociągiem dobrym punktem startowym może być Andrychów lub Bielsko- Biała. Startując z Andrychowa możemy drogą asfaltową przez Sułkowice i Targanice dostać się na Przełęcz Kocierską (718 m) skąd kierujemy się albo na wschód, czerwonym szlakiem w stronę Leskowca, a następnie Gronia Jana Pawła II bądź na zachód, w stronę Góry Żar. Wybierając tą drugą opcję i trzymając się czerwonego Małego Szlaku Beskidzkiego dotrzemy aż do Straconki w Bielsku-Białej.

mapa
Trasa Schronisko PTTK Leskowiec ↔ Bielsko-Biała, Straconka w serwisie mapa-turystyczna.pl

Groń Jana Pawła II posiada oficjalnie swoją nazwę od 2004 roku. Na szczycie w 1995 roku wybudowano kaplicę, w której obecnie znajduje się fotel, na którym zasiadał Jan Paweł II podczas jednej z wizyt w Polsce. Niedaleko, stoi również schronisko PTTK „Leskowiec„. Nadmienić muszę, iż szlak z Gronia Jana Pawła II w stronę przełęczy Kocierskiej przez Madahorę i Potrójną jest niezwykle widowiskowy i na pewno każdemu zapadnie na długo w pamięć. Warto jednak wybrać się tam w tygodniu, lub poza sezonem gdyż latem, spora ilość turystów może popsuć krajobraz.

Przełęcz Kocierska (zwana potocznie Kocierzem) to przede wszystkim wielki kompleks rozrywkowo wypoczynkowy. Znajdziemy tu Karczmę z muzyką góralską „na żywo”, nowoczesną restaurację a także spa i aqua-park. Osobiście, z całego dostępnego dobrodziejstwa, najbardziej polecam placki ziemniaczane ze śmietaną! Jadąc Małym Szlakiem Beskidzkim na zachód musimy pokonać Kiczerę (827 m) by dotrzeć do góry Żar, czyli chyba najbardziej rozsławionego punktu w całym Beskidzie Małym. Czegóż tam nie ma… Zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej, kolejka liniowo-terenowa PKL, dwa wyciągi narciarskie, lotnisko szybowcowe, a nawet „magiczna” droga, po której rzekomo wszystko jedzie pod górę. Co by nie powiedzieć o tym miejscu, widok z samej góry na Jezioro Żywieckie zapiera dech w piersiach, a zjazd, niezależnie którą drogą, jest iście karkołomny.

ŻarZbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Żar, drugiej pod względem wielkości tego typu elektrowni w Polsce.
15052012166 15052012180Opuszczony kurort wypoczynkowy HPR Porąbka-Kozubnik.

 Z Żaru dojeżdżamy do Porąbki, gdzie do zobaczenia mamy zaporę z widokiem na Jezioro Międzybrodzkie, oraz Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik. Nie znajdziemy tu co prawda pięciogwiazdkowych hoteli, ale wdrapanie się na taras widokowy utworzony na dachu jednego z najwyższych budynków dostarcza wielu ciekawych wrażeń.

Patrząc na zachód z centrum Porąbki możliwe, iż uda nam się dostrzec krzyż na Hrobaczej Łące. Do wyboru mamy drogę asfaltową (ulica Alojzego Koniora) lub podjazd przez Zasolnicę i Bujakowski Groń. Wybierając pierwszą opcję zjeżdżamy na moment z czerwonego szlaku, ale za to mamy okazję pokonać jeden z najtrudniejszych podjazdów szosowych w Polsce. Fani pięknych widoków mogą być nieco zniesmaczeni, gdyż szczyt Hrobaczej Łąki porasta dosyć gęsty, niewysoki las.

2904201205429042012057Na szczycie Hrobaczej Łąki znajduje się 35 metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, widoczny z daleka zwłaszcza nocą.

Z Hrobaczej Łąki już blisko do Straconki, tutaj jednak nie warto się spieszyć. Bliskość natury i uroki Beskidów są odczuwalne na każdym metrze tego odcinka.
Po drodze mijamy Przełęcz u Panienki, by dotrzeć do Groniczek (833m), a następnie przez Gaiki do Straconki.

Mały Beskidzki Szlak jest bogaty w podjazdy, piękne widoki, ciekawostki architektoniczne, a także schroniska i inne punkty turystyczno-wypoczynkowe. To wszystko sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością polubi beskidzką okolicę. Mnogość bocznych szlaków łączących się z czerwoną trasą pozwala na szybką ucieczkę w stronę cywilizacji w razie niepogody czy awarii sprzętu. Trasa niemalże doskonała, dla każdego kto lubi MTB połączone z turystyka krajoznawczą.

IMG_3095aPanorama Bielska-Białej z Groniczek (fot. Kuba Kijas).
 

Szymon

Leave A Reply

Your email address will not be published.