Rowerem przez Apulię

0

Słoneczne, ciepłe, wiosenne popołudnie. Drogi w otoczeniu palm i opuncji. Trasa wzdłuż adriatyckiego wybrzeża i kamienistych plaż Apulii przecinająca leniwe białe miasteczka, błyszczące w słońcu już z dala. Czy może być lepszy pomysł na spędzenie rowerowej niedzieli na południu Italii?

Mapka Bari
Trasa wyprawy. (https://www.google.pl)

Spontaniczna wycieczka Bari – Polignano a Mare rozpoczyna się w mieście silnie związanym z Polską osobą królowej Bony Sforza, która to spędziła w Bari swą młodość i jesień życia. Romańska bazylika św. Mikołaja z Mirry w którym przechowywane są jego relikwie jest również miejscem gdzie znajduje się jej nagrobek. To właśnie nieopodal tego kościoła, u stóp XI-wiecznego zamku (castello Normanno-Svevo) rozpoczęła się moja trasa. Posuwając się na południowy-wschód wzdłuż nabrzeża (wł. Lungomare) pełnego jachtów i kutrów rybackich mijam pełne mieszkańców i turystów w porze wczesnej sjesty główne place miasta Piazza del Ferrarese i Piazza Mercantile, będące jakoby bramą do starego miasta (Bari Vecchia). Dalej Teatr Margherita i targ rybny kierują mnie na nieco mniej zatłoczone ulice wiodące aż do granic miasta.

10287311_3996411365338_207793608_n 10270191_3996412685371_728315901_nWłoskie lungomare pełne jachtów oraz kutrów rybackich.

Dość monotonna prosta i płaska droga pozwala cieszyć się pięknymi nadmorskimi widokami. Krajobraz nie jest zróżnicowany, ale jest przyjemny: podczas gdy z jednej strony drogę otacza morze z drugiej gęste zarośla dziko rosnących migdałów, drzew oliwnych i opuncji.

1797058_3996414165408_740574536_nMijając kolejne miasteczka – San Giorgio, Torre a Mare i Mola di Bari czasami droga oddala się od nabrzeża wkraczając w osiedla mieszkalne. To tu chwila nieuwagi omalże doprowadziła do prawdopodobnie bolesnego spotkania twarzą w twarz z przydrożnym kaktusem. Nie udało się też ominąć rejonów bardziej przemysłowych o charakterystycznym rybnym zapachu,  wszak port rybacki w Mola jest ważnym ośrodkiem przemysłu rybnego południa Włoch. Chociaż najpiękniejszy widok na Mola di Bari rozciąga się z oddalonej o 5 km góry św. Maternusa miasto widziane od środka również wydało się atrakcyjne. Typowe dla Apulii wąskie uliczki starego miasta otoczone wiekowymi domami z białego marmuru, przystrojonymi z okazji Wielkanocy były wymarzonym miejscem na kilkunastominutową przerwę i wyśmienite macchiato. Niewątpliwie jednak najciekawszym obiektem w okolicy miasteczka okazał się średniowieczny zamek.

mola2
Il Castello Angioino di Mola di Bari.

Apulia jest regionem przyjaznym samochodom zatem w celu uniknięcia wątpliwej przyjemności podróży rowerem drogą szybkiego ruchu pewne odcinki trasy należało pokonać brzegiem morza lub bezdrożami, by po chwili znów trafić na mniej uczęszczaną lokalną drogę. Gdy po kilku godzinach cel wyprawy został osiągnięty nie pozostawało nic innego jak odpocząć w jednym z najpiękniejszym miast Apulii i w towarzystwie przyjaciela uzupełnić zapasy energii wyśmienitymi lodami. Wyjątkowo romantyczne nabrzeże Polignano a Mare stało się scenerią dla wielu scen filmowych (La mia bella famiglia italiana 2013, La mia mamma suona il rock 2013 czy popularnego serialu Moda na Sukces 2012). Swą popularność Polignano zawdzięcza położeniu na stromym klifie pełnym mniejszych i większych jaskiń. Nagie białe skały, atakowane nieustannie falami Adriatyku to charakterystyczny obraz tego miasta. Położona w skalistej zatoce plaża w Polignano uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż we Włoszech, a dowodem tego są liczne wyróżnienia ze względu na krajobraz jak i jakość wody.

    921e4fdc85af11e2b8e822000a1fbcc7_7 spiaggia-di-lama-monachile_7203217 Polignano a Mare.
Powrót do Bari
Powrót do Bari tą samą trasą był okazją do podziwiania panoramy stolicy Apulii w promieniach zachodzącego słońca.

Uboga i spalona słońcem Apulia, całkowicie niepopularna wśród polskich turystów acz często nazywana nieodkrytą perłą wybrzeża Adriatyku, skrywa w sobie wiele miejsc wartych zobaczenia, w których można odpocząć z dala od zgiełku wielkich miast. Niewątpliwie rower jest jednym z bardziej atrakcyjnych sposobów okrycia uroków tej krainy.

 

 

 

Tomasz B.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.